تدریس خصوصی در تهران

banner
جستجوگر پیشرفتهتدریس خصوصی در تهران

مدرس خوب : تخصصی ترین  گروه آموزشی تدریس خصوصی در تهران

 

http://rozup.ir/view/2219627/1.jpg
 

مشاوره
و ثبت نام رایگان در محل کار یا منزل شما!

 برای ورود به سایت اصلی مدرس خوب روی تصویر زیر کلیک نمایید.
 
http://riazitehran.com/wp-content/uploads/2018/11/tabligh-vid.jpg
 
 
 
همراه ما باشید و ما را به دوستان خود  معرفی کنید.
 
 
modarese khob on twitter  modarese khob on facebook  modarese khob on facebook
 

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 487


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [شنبه ] [ :]
تاریخ

  

توجه: لطفا ابتدا شرایط تدریس در موسسه مدرس خوب را  مطالعه فرمائید در صورت قبول شرایط بر روی تصویر کلیک کنید.

 شرایط تدریس اساتید در موسسه تدریس خصوصی مدرس خوب:

 

* شرایط عمومی تدریس اساتید در موسسه تدریس خصوصی مدرس خوب

متعهد به ضوابط موسسه تدریس خصوصی مدرس خوب به شرط زیر:


1
رعایت وقت قانونی برای هر جلسه تدریس که ۱۰۰ دقیقه مفید می باشد.
تذکر: مدیریت حق دارد در پایان هر جلسه با شاگرد تماس گرفته و میزان رضایت شاگرد را در کارنامه استاد لحاظ نماید.
2
ارائه گزارش شفاف هر جلسه تدریس خصوصی به مدیریت بلافاصله پس از اتمام جلسه
3
پرداخت حق کمیسیون که توسط مدیریت موسسه تعیین می گردد.
4
اعلام انصراف فوری به مدیریت در صورتی که به هر دلیلی دیگر قصد تدریس وجود ندارد.
5
پاسخگویی سریع و آنی به تماس های  مدیریت.
6
عدم انعقاد قرارداد با شاگردان موسسه مدرس خوب بدون اطلاع مدیریت.
تذکر: هر شاگردی که توسط موسسه مدرس خوب به یکی از اساتید ارجاع می شود، تا هر زمان (هر ترم یا هرسالی) و در هر درسی که با استاد مذکور کلاس خصوصی برگزار کند چه کلاس با واسطه موسسه باشد چه بدون واسطه موسسه، استاد می بایست کمیسیون تدریس ها را پرداخت نماید حتی اگر موسسه از این موضوع بی خبر باشد یا سالها از اولین ارجاع موسسه گذشته باشد. 

*شرایط اختصاصی تدریس اساتید در موسسه تدریس خصوصی مدرس خوب
 
الف) دارا بودن مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری از دانشگاههای معتبر
ترجیحا در رشته های پرتقاضا برای تدریس خصوصی از جمله ریاضی، فیزیک، برق، مکانیک، شیمی، زیست، زبان، عربی، حسابداری و آمار و....
ب)سابقه کار مرتبط 
پ) دارا بودن فن بیان و توانایی در انتقال مطالب.
ت) آشنایی با شیوه های نوین تدریس در رشته خود.

تذکر: دانش آموختگان ممتاز و دارای سابقه تدریس بیشتر، در اولویت قرار دارند.

  

برای تبلیغ رایگان تدریس خصوصی روی عکس زیر کلیک کنید

 :: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 1364


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [پنجشنبه ] [ :]
تاریخ

 

 روش های نوین تدریس 

( روش کنفـــــرانس ( گــــرد هم آیی 

این روش با روش سخنرانی تفاوت دارد زیرا در روش سخنرانی، معلم مسئول دادن اطلاعات به دانش آموزان است. در حالیکه در این روش اطلاعات توسط دانش آموزان جمع آوری و ارائه می گردد. این روش می تواند مشخص کند که دانش آموزان تا چه اندازه می دانند. این روش یک موقعیت فعال برای یادگیری به وجود می آورد. نقش معلم در کنفرانس صرفاً هدایت و اداره کردن جلسه و جلوگیری از مباحثاتی است که منجر به انحراف از موضوع کنفرانس و روال منطقی آن شود. این روش برای کلیه دروس وسنین مختلف کاربرددارد. 

 روش شاگــــرد ـ استــــادی 

قدمت این روش به زمانی که انسان مسئولیت آ موزش دهی انسانهای دیگر را چه از طریق غیررسمی و چه از طریق رسمی به عهده گرفت ،می رسد .و قدمت آن به صدر اسلام برمی گردد مسجد نخستین موسسه ای بود که چنین سیستمی را برای تعلیم و تربیت مسلمانها به کار برده است. از روشهای تعلیمی که در روش شاگرد ـ استادی حائز اهمیت است , روش حلقه یا مجلس است, که پیامبر عظیم الشان اسلام از این روش به مردم آن زمان آموزش می داد. همه افراد در کودکی دوست دارند نقشی غیر از نقش واقعی خود بازی کنند , روش شاگرد ـ استادی به این نقش خیالی, جامه عمل می پوشاند. در این روش به دانش آموزان اجازه داده می شود که نقش معلم را ایفا کنند. هدف اساسی این روش آن است که شاگرد , معلم گردد و از این طریق تجارب تازه و ارزشمندی به دست آورد .در این روش ,در صورت فقدان معلمان متخصص, تعداد زیادی از دانش آموزان مهارت خاص را آموخته اند و می توان از آنها استفاده کرد. 

( روش چند حســـی ( مختلط  

استفاده از این روش مستلزم به کار گرفتن همه حواس است و جریان یادگیری از طریق تمام حواس صورت می گیرد . از طریق کار بست این روش می توان , مطالب و مهارتها را درک کرد , ارتباط موثرتری برقرار کرد , مهارتها و مطالب را از یک موقعیت به موقعیت دیگر تعمیم داد. در یادگیری روش چند حسی به طور کلی از همه حواس استفاده می شود, به بیان دیگر ,یادگیری بصری که      ۷۵ % از مجموع یاد گیری ما از طریق دیدن است , یادگیری سمعی که ۱۳ % از مجموع یادگیری ما از طریق شنیدن است , لمس کردن , که ۶% از مجموع یادگیری ما از طریق لمس کردن است , چشیدن که ۳% از مجموع یادگیری ما از طریق چشیدن است و بوییدن که ۳% از مجموع یادگیری از طریق است. 

 روش حل مسئلــــه 

این روش یکی از روشهای فعال تدریس است. اگر نظام آموزشی بخواهد توانایی حل مسئله را به دانش آموزان یاددهد, (البته مسئله به معنی مشکل و معضل نیست, به بیان دیگر مسئله موضوعی نیست که برای ما مشکل ایجاد کند, بلکه رسیدن به هدف در هر اقدامی, به نوعی حل مسئله است, (خورشیدی , غندالی , موفق, ۱۳۷۸) در این روش آموزش در بستر پژوهش انجام می شود و منجر به یادگیری اصیل و عمیق و پایدار در دانش آموزان می شود. در این روش ابتدا معلم باید مسئله را مشخص, سپس به جمع آوری اطلاعات توسط دانش آموزان پرداخته شود, و بعد از جمع آوری اطلاعات بر اساس اطلاعات جمع آوری شده دانش آموزان فرضیه سازی و در نهایت فرضیه ها را ازمون و نتیجه گیری شود. اگر روش حل مسئله درست انجام شود می تواند منجر به بارش یا طوفان فکری گردد. یعنی اگر معلم روش تدریس حل مسئله را به درستی انجام دهد, دانش آموزان می کوشند تا برای حل مسئله با استفاده از تمام افکار و اندیشه هایی که دارند, در کلاس راه حلی بیابندو آن را ارائه دهند. به بیان دیگر اگر معلم در روش تدریس حل مسئله به درستی عمل کند, منجر به روش تدریس بارش مغزی نیز می شود. به طور کلی اگر نظام آموزش و پروش بخواهد در جهت تقویت زمینه های بالقوه خلاقیت نقش مهمی ایفا کند همانا بست روشهای تدریس حل مسئله و بارش فکری در کلاس درس توسط معلمان است. 

 روش پـــــروژه ای 

روش تدریس پروژه ای به دانش آموزان امکان می دهد تا قدرت مدیریت, برنامه ریزی و خود کنترلی را در خودشان ارتقاء بخشند. در این روش دانش آموزان می توانند با توجه به علاقه ی خود موضوعی انتخاب و به طور فعالانه در به نتیجه رساندن آن موضوع شرکت نمایند. براین اساس در این روش دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه به طور منظم و مرحله ای کاری را درس انجام دهند و این روش باعث تقویت اعتماد به نفس در دانش آموزان می شود زیرا بین آنها و معلم رابطه صحیح آموزشی بر قرار است و در نهایت این روش باعث تقویت همکاری, احساس مسئولیت, انضباط کاری صبر و تحمل در انجام امور و تحمل عقاید دیگران و مهارتهای اساسی پژوهش در دانش آموزان می شود 

 

 

 

 

 

شیوه بازگویـــی 

بازگویی شیوه ای است که معلم بکار می برد تا فرگیر را در بیاد سپردن اشعار, قواعد, فرمولها, تعاریف و اصطلاحات تشویق کند. در بازگویی معمولاً معلم از دانش آموز انتظار دارد که موضوع بیاد سپرد را کلمه به کلمه بیان کند. شیوه بازگویی مطالب, با آنکه اغلب در کلاسها مورد استفاده قرار می گیرد, ولی متاسفانه ضرورتاً دلالت بر تحقق یادگیری نمی کند. کاربرد این شیوه تنها نشان می دهد که دانش آموز مطالب مورد نظر را بیاد سپرده است. گاهی هدف معلم اساساً این است که دانش آموز موضوعی را بخاطر بسپارد تا برای درک مفهوم خاصی از آن را بکار برد, در این روش صورت بکار گرفتن این شیوه ممکن است مفید باشد. 

 شیـــــوه پــــرسش و پاســـــخ 

شیوه پرسش و پاسخ شیوه ای است که معلم به وسیله آن فراگیر را به تفکر در باره مفهومی جدید یا بیان مطالبی فرا گرفته شده نشویق می کند. معلم, وقتی که می خواهد مفهوم دقیقی را در کلاس مطرح نماید یا توجه فراگیران را به موضوعی جلب کند شیوه پرسش و پاسخ را به کار می برد و نیز بدین وسیله فراگیر را تشویق می کند تا اطلاع خود را درباره موضوعی بیان کند ممکن است برای مرور کردن مطالبی که قبلاً تدریس شده اند مفید باشد, یا وسیله خوبی برای ارزشیابی میزان درک فراگیر از مفهوم مورد نظر باشد. 

 

 شیــــوه نمایشــــی 

در این شیوه معلم معمولاً, برای فهماندن مطلبی خاص به فرا گیران, از وسایل و اشیاء گوناگون استفاده می کند. در صورتی که معلم نتواند برای فهماندن مطلب درسی آزمایش انجام دهد, شیوه نمایشی می تواند شیوه خوبی برای روشن تر کردن مفهوم برای فراگیران باشد. 

( شیــــوه آزمایشـــی ( روش اجرا کردن یا یادگیری بوسیله عمل  

آزمایش فعالیتی است که در جریان آن فراگیران با به کار بردن وسایل و مواد بخصوصی در باره مفهومی خاص عملاً تجربه کسب می کنند. آزمایش معمولاً در آزمایشگاه انجام میگیرد, اما نداشتن آزمایشگاه مجهز یا وسایل مناسب در مدرسه نباید دلیلی برای انجام ندادن آزمایش در کلاس وسایل بسیار ساده ای لازم است که معلم و حتی دانش آموز می تواند به آسانی آنها را تهیه کند. آزمایش, گاهی به منظور آشنا کردن دانش آموزان با جنبه های عملی یک مفهوم, مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکار معلم دستور عمل انجام آزمایش را در اختیار فراگیران می گذارد و انتظار دارد که دانش آموزان با استفاده از دستور کار سرانجام به نتیجه یکسانی برسند. در موارد دیگر آزمایش به منظور فراهم آوردن محیطی مناسب برای حل مسئله تلقی می شود. در اینصورت معلم جهت کلی فعالیت را مشخص می کند و فراگیران را بر آن می دارد تا در اجرای آزمایش به طور مستقل تصمیم گیری و نتیجه گیری کنند. آزمایش برای تدریس مفاهیم علوم تجربی به ویژه فیزیک, بسیار لازم است و بدون آن دانش آموز نمی تواند مفاهیم مورد نظر را به درستی فراگیرد. 

شیــــوه گـــــردش علمـــــی 

گردش علمی به دانش آموزان امکان می دهد که از طریق مشاهده طبیعت, وقایع, فعالیت ها, اشیاء و مردم تجزیه علمی بدست آورد. در گردش علمی دانش آموزان با مشاهده واقعیتها می توانند مفاهیمی را که در در کلاس مورد بحث قرار می گیرد, بهتر در ذهن خود بپرورانند و معلم می تواند با استفاده از این شیوه کنجکاوی فراگیران را درباره موضوعی خاص بر انگیزد. در بعضی موارد, می توان از گردش علمی برای جمع آوری اطلاعات لازم برای انجام گرفتن آزمایش, یا یک پروژه, بهره گرفت. مثلاً اگر هدف درس( شناختن کانیهای دارای ارزش اقتصادی ) باشد می توان دانش آموزان را به چند معدن برد تا کانیهای مختلف را جمع آوری کنند و آنها را در کلاس, بعد از آزمایشهای لازم, بشناسند 

استفاده از منابـــــع دیداری و شنیــــداری 

استفاده از منابع دیداری و شنیداری در تدریس را در حقیقت نمی توان شیوه مستقل و مجزا دانست. معلم در هر گونه تدریسی میث تواند از وسایل دیداری و شنیداری کمک بگیرد. گاهی می توان در تدریس از وسایلی نظیر رادیو , تلویزیون و ضبط و پخش صوت, نمودار و نقشه استفاده کرد. مثلاً معلم در هنگام سخنرانی ممکن است از عکس استفاده کند, یا برای نمایش دادن یک رابطه علمی از نمودار کمک بگیرد. در مواردی که معلم می خواهد یک موضوع اجتماعی را تدریس کند, ممکن است بحث رادیویی مناسبی را که روی نوار ضبط شده است برای فراگیران پخش کند.به طورکلی کاربرد صحیح منابع دیداری و شنیداری برای بر انگیختن کنجکاوی دانش آموزان و تشویق آنها به فراگیران بسیار موثر است. 

 الگــــوی کاوشگــــری به شیوه حقـــــوقی 

این الگو برای کمک به دانش آموزان در بررسی مسایل اجتماعی از قبل عدالت , برابری, فقر, قدرت, تقویت رشد عمومی و اجتماعی آنها برای توجیه و حل اینگونه مسایل به شیوه مذاکره است. در این الگو معلم آغازگر, کنترل کننده جو برای ایجاد یک فضای مثبت کاری و عقلی, باز و پویا است و به فراگیران تفهیم می کند که یکدیگر را مستقیم ارزیابی ننمایند, و به عقاید و نظرات همدیگر احترام بگذارند. این الگو بیشتر برای دوره های دبیرستان و دانشگاه کاربرد دارد و در نهایت باعث تقویت روحیه همدلی, قضاوت منطقی در خصوص مسائل اجتماعی تحلیل مناسب مسائل روز و تقویت کار دسته جمعی در دانش آموزان می شود. مثال: فرض کنید بعضی از دانش آموزان با سهمیه ای شدن کنکور سراسری مخالف هستند , معلم از طریق شرکت سهامی فکر با دانش آموزان به بررسی این مهم می پردازد و در نهایت به کمک خود دانش آموزان آنها را قانع می نماید. 

  

 الگــــــــوی ایفای نقش 

هدف این الگو ,رشد همدلی با دیگران و بررسی مسایل وواقعیت ها و ارزشهای اجتماعی در عمل است. این الگو می تواند باب افتتاح گفتگو در باره ی ارزشها و چگونگی اثر آنها در زندگی روزانه باشد . در این الگو معلم مسئول شروع و هدایت دانش آموزان است. به نحوی که آنها را قادر به تحلیل رفتار, ارزشهای فردی, همدلی, حل مسائل میان فردی ,نقش ارزشها در مسائل اجتماعی و آسودگی در ابراز عقاید نماید. این الگو در همه برنامه های آموزشی و پرورشی و سنین مختلف کار برد دارد. بطور کلی این الگو باعث افزایش فهم دانش آموزان در بهبود و گسترش ارزشهای اجتماعی می شود. برای مثال: معلم می تواند از طریق این الگو مسائل خوب و بد اجتماعی و یا رفتارهای خوب و بد را توسط دانش آموزان به نمایش بگذارد و سپس در مورد آن به کمک فراگیران به بحث و ارزشیابی بپردازد. بدین ترتیب معلم از طریق عمل ( نمایش ) به بررسی مسائل اجتماعی, رفتاری و ارزشیابی آن توسط دانش آموزان می پردازد. 

 روش کارگاهـــــــی 

روش تدریس کارگاهــــی یکی از روشهای موثر یاددهی و یادگیری است که در بیشتر موارد با روش سخنرانی,سمینار, کنفرانس و سمپوزیوم یکسان بکار برده می شود. برای درک بهتر روش کارگاهی ابتدا به مفاهیم ذکر شده می پردازیم و سپس روش کارگاهی را شرح می دهیم. 

 روش سخنــــرانی 

 - سمینـــــار 1 

عده ای صاحب نظر هستند, که دور هم جمع شده و تبادل نظر می کنند. (البته تعداد افراددر سمینار محدود باشد, حداکثر ۱۰۰نفر که به گروههای کوچک ۱۰الی ۱۵نفری تقسیم می شود و تبادل نظر می کنند و در نهایت کل گروهها به تبادل نظر می پردازند ) 

 کنفــــــــرانس -2

محققی به نظریه ای رسیده است, آن را برای دیگران مطرح می کند. 

 سمپـــــــوزیــــــوم - 3

مانند سمینار است و تنها تفاوت آن با سمینار در این است که افرادی که در سمپوزیوم شرکت می کنند تخصصی تر سطح آگاهی آنها از دیگران برتر است  در سطح بالاتری از سمینار قرار دارد.

 

 

 

 

 روش تدریس کارگاهـــــی 

 مــــــــرحله ارایه درس کــــــوتاه 

این مرحله مبانی نظری مورد بحث توسط مدرس کارگاه تبیین و تحلیل می شود. 

 مــــرحله فعالیت و کار 

دانش آموزان, دانشجویان و یا کارورزان و مربیان شرکت کننده در کارگاه به گروههای کوچک ۲ الی ۳ نفره یا انفرادی تقسیم و بر روی موضوعات تعیین شده فعالیت می نمایند. 

 مـــرحله مشارکت 

در این مرحله مجدداً دانش آموزان شرکت کننده در کارگاه که به گروههای ۲ الی ۳ نفره یا انفرادی تقسیم شده بودند, دور هم جمع می شوند, که به بحث و بررسی جمع بندی موضوعات تعیین شده می پردازد. ( حداکثر زمان این مرحله از کل زمان کارگاه است). بدیهی است که در اجرای کلاس کارگاه آموزش باید از روش مهارت آموزی (ابتدا و انتهای فعالیت کاملاً مشخص شده است) سود جست. کاربست روش تدریس کارگاهی می تواند نتایج آموزش را تضمین کند. البته با رعایت نکات زیر: 

 مرحله درسی کوتاه و فشرده: 

الف) معلم ابتدا اهداف و انتظاراتی که از کارورزان و دانش آموزان دارد, دقیقاً بیان و تحلیل می نماید و از طریق آزمون تشخیصی, رفتار ورودی آنها را می سنجد. 

ب) معلم مبانی نظری هر محور کلی را در سالن عمومی تبیین و تحلیل نموده و به رفع اشکالات کارورزان یا دانش آموزان در ابعاد نظری می پردازد . البته بهتر است قبل از تشکیل کارگاه مبانی نظری را ( به منظور تسلط دانش آموزان ) برای آنها ارسال کند. 

ج) سپس معلم ( مدرس) دانش آموزان را به گروههای کوچک کاری تقسیم نموده و یک نفر به عنوان مسئول و گزارشگر و یک نفر به عنوان منشی انتخاب که جلسات کارگاهی را اداره و نکات کلیدی را یادداشت نمایند. 

د) زمان بهینه برای این مرحله حداکثر معادل کل زمان کارگاه آموزشی است. 

 

ج) محل تشکیل گروههای کاری باید جدا از یکدیگر باشد. 

 مرحله مشارکت و جمع بندی 

الف)   کلیه دانش آموزان در سالن عمومی جمع شده و سپس مسئولین گروههای کاری به ترتیب گزارشی از نتایج مباحثات بر روی موضوعات مطروحه را ارائه و سپس نکات کلیدی مشخص و توصیه های کاربردی به عمل می آورند. 

ب) زمان بهینه برای این مرحله همان حداکثر معادل کل زمان کارگاه آموزشی است. در پایان یعنی مرحله ارزشیابی و بازخورد کارگاه, مدرس به اجرای آزمون پس خروجی پرداخته و آن را با آزمون پیش ورودی مقایسه می نماید و نگرش دانش آموزان را نسبت به کارگاه ( البته بدون ذکر نام ) دریافت می کند. 

 الگـــــوی دریافت مفهـــــوم 

این الگو برای یاد دادن نحوه طبقه بندی کردن, نحوه فکر کردن و چگونگی دریافت مفهوم به دانش آموزان اهمیت دارد. در این الگو معلم به عنوان حامی و هدایت گر فرضیه های دانش آموزان است به نحوی که از قبل مفاهیم را انتخاب و در نمونه های مثبت و منفی سازمان می دهد و فراگیران را جهت نیل به این مفهوم هدایت می کند. این الگو دانش آموزان قادر به مفهوم سازی پیشرفته, مفاهیم خاص, استدلال استقرایی, تسلط و آگاهی به چشم اندازها, دورنماها, تحمل ابهام و حساسیت به استدلال منطقی در ارتباطات می نماید. مراحل الگوی تدریس دریافت مفهوم به شرح زیر است: 

ـ عـــرضه مطالب و شناسایی مفهــــوم 

ـ آزمـــون دستیابــی به مفهـــــوم 

ـ تحلیل راهبــردهای تفکــر 

 الگــــوی تفکـــــر استقرایــــی 

این الگو باعث بهبود ظرفیت تفکر, گردآوری, سازماندهی و کنترل اطلاعات و نام گذاری مفاهیم میشود. به بیان دیگر این الگو بتعث گرآوری اطلاعات سازماندهی و کنترل مطالب میشود. در این الگو معلم آغازگر فعالیت است, زیرا فعالیتها از قبل به وسیله معلم تعیین می شوند, اما جو همکاری و دوستانه بین معلم و شاگردان وجود دارد. تماس یکایک دانش آموزان برای دسترسی به اطلاعات فراهم نماید. این الگو منجر به افزایش آگاهی فردی و رشد خود کنترلی دانش آموزان می گردد و در همه سطوح تحصیلی کاربرد دارد. مــــراحل تدریس الگوی تفکر استقرایــــی عبارتند از: 

ـ تکوین مفهـــوم 

ـ تفسیــــر مطالــــب 

ـ کاربــــرد اصــــول یا عقاید 

الگـــوی آمــــوزش کاوشگــــری 

این الگو باعث تقویت استدلال فراگیران, شناخت مفاهیم, فرضیه ها و آزمون آنها در دانش آموزان می شود. در این الگو جو همکاری بین معلم و شاگردان وجود دارد, ولی سیستم اجتماعی بیشتر توسط معلم به ترقیب فراگیران جهت آغاز کاوشگری می پردازد و شیوه ها ی کاوشگری را به آنها یاد می دهد, این الگو منجر به یادگیری و تقویت مهارتهای جریان علمی, کاوشگری خلاق, تقویت روح خلاقیت, استقلال در یاد گیری, تحمل ابهام و موقتی بودن دانش در دانش آموزان می شود. 

مـــراحل تدریس الگــو عبارت است از  

ـ مواجه نمودن فرگیران با مسئله 

ـ گردآوری داده ها در خصوص مسئله و اثبات آن 

ـ طبقــــه بندی داده ها اطلاعـــات 

ـ تجـــــزیه و تحلیـــل داده ها 

ـ تحلیل جـریان کاوش 

 الگـــوی پیش سازمـــان دهنـــده 

این الگو باعث یادگیری با معنا در دانش آموزان می شود و در آن معلم, ساخت ذهنی را در دست دارد و همواره مطالب قبلی تمیز دهنده را در دست دارد و همواره مطالب یادگیری را به سازمان دهندگان ارتباط می دهد و به شاگردان کمک می کند تا مطالب جدید را از مطالب قبلی تمیز دهند این الگو منجر به تقویت مفاهیم, درون سازی معنی دار اطلاعات و افکار, عادت به تفکر منظم و منطقی و تقویت روحیه کاوشگری در دانش آموزان می شود, و برای کلیه سطوح تحصیلی مناسب است. 

 

الگوی بارش مغزی  

تکنيکی مبتنی بر مذاکره تحت عنوان ( brain stroming ) به معنای بارش مغزی وجود دارد؛ به اين صورت که همه افراد دور هم می نشينند و در مورد يک موضوع، به بحث و مناظره می پردازند و هر فرد، موردی و يا راه حلی به ذهنش رسيد به جمع مطرح می کند. همه می توانند صحبت کنند. معلم که نقش هدايتگر جمع را به عهده دارد، همه مطالب و صحبتها را يادداشت می کند. به اين ترتيب با يک مشارکت گروهی و تلنبار کردن افکار روی هم در يک جمع می توان راه حلهايی برای مشکلات پيدا کرد. علاوه بر آن چون همه بايد در بحث شرکت کنند، خود موجب افزايش خلاقيت می شود. 

لذا يک معلم در اين گونه جمع ها، در اين تکنيک بسيار حساس است. چرا که دانش آموزان می خواهند بدانند معلم بسيار با درايت عمل می کند. 

موضوعات قابل طرح در اين تکنيک می تواند هر موضوعی که به نظر شاگردان جالب به نظر می رسد، حتی در مورد معضلات اجتماعی مانند دفع درست زباله، صرفه جويی در آب و بسياری از مشکلات فردی و اجتماعی، اتفاقا" بسياری از اوقات، دانش آموزان راهکارهايی را ارائه  می دهند که ممکن است به فکر ديگر افراد جامعه نرسد؛ چرا که افکار ما اغلب قالب ريزی شده و يک سمت و سوی مشخصی پيدا کرده است. ولی ذهن آنها هنوز شفاف است و می تواند راههای جديدی را نشان دهد. 

بارش مغزی يکی از شناخته شده ترين شيوه های برگزاری جلسات همفکری و مشاوره بوده و کاربرد جهانی دارد. اين روش دارای مزايا و ويژگيهای منحصر به فرد است. در واقع بسياری از تکنيکهای ديگر منشعب از اين روش است. 

اين روش توسط الکس اسبورن در سال 1988 معرفی شد. در آن زمان بنياد فرهنگی اسبورن اين روش را در چندين شرکت تحقيقاتی، بازرگانی، علمی و فنی برای حل مشکلات و مسائل مديريت به کار گرفت. موفقيت اين روش در کمک به حل مسائل آن چنان بود که ظرف مدت کوتاهی به عنوان روشی کارآمد شناخته شد. فرهنگ لغت " وبستر" تعريف بارش مغزی را چنين بيان می دارد: تکنيک برگزاری يک کنفرانس که در آن سعی گروه بر اين است تا راه حل مشخصی را بيابد. در اين روش همه نظرات در جمع بندی مورد استفاده قرار می گيرند. روش بارش مغزی امروزه يکی از متداول ترين روشهای تصميم گيری گروهی بوده و موجب گسترش و تحول بسياری از روشهای مرتبط و مشابه شده است. دانشمندان زيادی از جمله اسبورن، کال و همکاران، بوچارد، گچار و همکاران، دلبگ و همکاران، لوئس و نگاندی و سیج در کتابهای خود به اين روش پرداخته اند و برای ارتقاء آن کوشيده اند. 

قواعد بارش مغزی : 

اسبورن عنوان می دارد پيشنهاد ايجاد شده در ذهن يک فرد عادی در گروه، 2 برابر پيشنهاد ايجاد شده در حالت انفرادی است. در صورتی که قواعد و مقررات مشخصی برای جلسات بارش مغزی در نظر گرفته و رعايت شود، اين روش بسيار کارآمدتر خواهد شد. بارش مغزی بر دو اصل و چهار قاعده اساسی استوار است. 

اصل اول مبتنی بر تنوع نظرات است. تنوع نظرات، آن بخش از مغز را که به خلاقيت مربوط است، فعالتر می کند تا بر تفکر قضاوتی   ( THINKING JUDJMENTAL ) خود فايق آيد. تفکر قضاوتی در واقع به معنی ارزيابيها و نظرات تکميلی نسبت به مطلب مطرح شده است. به اين منظور بعد از آنکه تمامی پيشنهادها جمع آوری شد، بررسی و ارزيابی پيشنهادها صورت می گيرد. 

اصل دوم کميت، فزاينده کيفيت است. يعنی هر چه تعداد پيشنهادها بيشتر شود، احتمال رسيدن به يک راه حل بهتر افزايش می يابد. 

چهار قاعده اساسی بارش مغزی :

1.      انتقاد ممنوع: اين مهمترين قاعده است و با توجه به اين که در جريان بارش فکری افراد انديشه های غلط يا صحيح خود را ارائه   می دهند، هر گونه انتقاد يا اعتراض، روند فعاليت را کند می کند و فکر آنان را به جای تفکر در مورد موضوع مورد نظر، به سوی انتقاد و حتی واکنش در مقابل انتقاد سوق می دهد و چه بسا به مشاجره منتهی شود. ( منوچهر فضلی / راهنمای عملی روش مشارکتی/ صفحه 76 ) . 

2.      اظهار نظر آزاد و بی واسطه:  اين قاعده برای جرأت بخشيدن به شرکت کنندگان برای ارائه پيشنهادهايی است که به ذهن آنها خطور می کند، بعبارت ديگر در يک جلسه بارش مغزی، تمام اعضا بايد جسارت و شهامت اظهار نظر را پيدا کرده باشند، بتوانند پيشنهاد و نظر خود را بيان کنند. هر چه پيشنهادها جسورانه تر باشد نشان دهنده اجرای موفق تر جلسه است، لذا قضاوت و ارزشيابی در مورد انديشه و فکر اعضا ممنوع است، زيرا که هم مقدار زيادی از وقت جلسه تلف شده و فکر اشخاص را منحرف ميکند. در نتيجه، فرصت تفکر و بارش فکری کاهش می يابد. 

3.      تاکيد بر کميت : هر چه تعداد نظرات بيشتر باشد، احتمال وجود پيشنهادهای مفيد و کارسازتر در بين آنها بيشتر می شود. موفقيت اجرای روش بارش مغزی با تعداد پيشنهادهای مطرح شده در جلسه رابطه مستقيم دارد. در اين روش اين گونه عنوان ميشود که هر چه تعداد پيشنهاد بيشتر باشد، احتمال وجود طرح پيشنهاد کيفی بيشتر است. 

4.      تلفيق و بهبود پيشنهادها : اعضا می توانند علاوه بر ارائه پيشنهاد، نسبت به بهبود پيشنهاد خود اقدام کنند. روش بارش مغزی اين امکان را به اعضاء می دهد که پس از شنيدن پيشنهادهای ديگران پيشنهاد اوليه بهبود داده شود. آنها همچنين می توانند پيشنهاد خود را با چند پيشنهاد ديگر تلفيق کرده و پيشنهاد بهتر و کاملتری را به دست آورند. . 

نتايج تحقيقات پارس و ميدو در خصوص روش بارش مغزی را به صورت زير می توان خلاصه کرد:

1.      آموزش از طريق بارش مغزی، توانايی حل مساله را در افراد افزايش می دهد. 

2.      روش بارش مغزی بيشتر از روش های مرسوم آموزشی ، به ايجاد عقايد و انديشه های آفريننده منجر می شود. 

3.      کوشش برای جهت دادن هر چه بيشتر به پاسخ سئوالات طرح شده، به افزايش پاسخ های آفريننده می انجامد. 

4.      دانش آموزانی که دوره های مربوط به حل مسائل به روش بارش مغزی را می گذرانند، در آزمون های آفرينندگی گيلوفورد نمره های بيشتری می گيرند، ( با نگاهی به کتاب بررسی استعداد همگانی/ ترجمه حسن قاسم زاده، تهران، بی تا 1371 نقل شده از کتاب راهنمای عملی روش های مشارکت فعال/ منوچهر فضلی خانی ) صفحه 77 مراحل روش بارش مغزی 

مراحل روش بارش مغزی :

الف) خلاقيت و توليد انديشه 

فعاليت افراد گروه در جلسه بارش فکری، با هدايت و راهنمايی مقدماتی مسئول جلسه شروع می شود. با اين نوع سازماندهی، افراد انديشه ها و نظريات خود را بيان می دارند و منشی تمام آنها را ثبت می کند. 

رعايت قوانين برای اجرای اين قسمت ضروری است. در حقيقت، فعال ترين بخش اين روش، اجرا و کنترل همين جلسه خلاقيت است که شخص، انديشه ای توليد می کند و توليدات خود را در ضمن يک تفکر خلاق بيان می دارد. 

راهبردهای مرحله اول :

1.      بيان و تقهيم موضوع جلسه به وسيله رئيس جلسه. 

2.      اعلام وظايف اعضا، منشی و مشاهده کنندگان به وسيله رئيس جلسه . 

3.       بيان قوانين جلسه به وسيله رئيس جلسه . 

4.      شروع جلسه بارش مغزی و ارائه نظرات به صورت چرخشی و نوبتی. 

5.      ثبت نظريات و آرای بيان شده در حين اجرای جلسه به وسيله منشی. 

ب ) قضاوت و ارزشيابی : 

پس از اين که مرحله توليد انديشه ها در مدت معينی صورت گرفت، طبيعی است که تعداد زيادی نظريه و طرح به دست می آيد. در مرحله دوم، اين مجموعه پالايش می شود و نظريات مشابه و نامناسب حذف خواهد شد، سپس مشاهده گران و اعضای اصلی جلسه بارش مغزی، اين نظريات را مورد بررسی و ارزشيابی قرار می دهند و در نهايت، تعدادی نظريه يا طرح بصورت پيشنهاد و دست آورد اصلی جلسه اعلام می شود، (منوچهر فضلی خانی/ راهنمای عملی روش های مشارکتی و فعال در فرآيند تدريس ). 

مزايا و معايب :

با وجودی که روش بارش مغزی بسيار متداول است، ليکن تاکنون بطور خاص، در جهت روشن کردن بهترين شرايط اجرای اين روش، تحقيقات کافی صورت نگرفته است. مزايای اين روش عبارتند از :

1.      با توجه به اصل هم افزايی باعث می شود خلاقيت گروهی موثر از خلاقيت فردی عمل کند. 

2.      با اين روش، در مدت زمان نسبتا" کوتاهی، شمار زيادی پيشنهاد حاصل می شود. 

معايب و نقايص اين روش عبارتند از : 

1.      ممکن است ايجاد شرايط برای اظهار نظر آزاد و بی واسطه دشوار باشد. 

2.      گروه معمولا" تحت فشار اکثريت قرار گرفته و موجب می شود فرد با نظر اکثريت موافقت کند، حتی اگر قويا" احساس کند که نظر اکثريت اشتباه است. 

3.      اکثر اوقات تمايل گروه بر حصول يک توافق است، تا دستيابی به پيشنهادهای متنوعی که به خوبی مورد بررسی قرار گرفته باشند. در واقع اين حرکت در حال حاضر به خاطر ساختار جلسات، بصورت عادت  درآمده است. 

4.      هنگام بارش مغزی، اغلب افراد مواردی بديهی يا ايده آل را پيشنهاد می کنند و اين از تلاش آنها برای بحث بيشتر و در نتيجه ارائه پيشنهاد خلاق می کاهد. 

5.      ماهيت تنوع گرای بار مغزی، خود به خود مسبب افزايش پيشنهادها می شود، ولی اصلاح و پالايش ساختاری پيشنهادها را در بر ندارند. 

6.      اگر گروه از يک رئيس جلسه خوب و با تجربه برخوردار نباشد، ممکن است برخی از افراد جلسه را، بطور کامل تحت الشعاع خود قرار دهند. لذا رئيس جلسه بايد وقت را با توجه به تعداد شرکت کنندگان تنظيم کرده و از ابراز توضيحات اضافی توسط شرکت کنندگان بکاهد و فرصت را به نفر بعدی بدهد. 

7.      اجرای موفقيت آميز اين روش مستلزم شناخت قبلی افراد از مساله است. 

8.      در اين روش، بهبود مرحله به مرحله " تدريجی " پيشنهادها کمتر مشاهده می شود. 

9.      گاهی اوقات اين روش، به مسائل نسبتا" ساده و پيش پا افتاده محدود شده و باعث می شود که روش ارائه شده برای حل مسائل کلی، پيچيده شده و کارآيی کافی را نداشته باشد. اينجا هم بايد مدير جلسه بطور صريح و واضح تذکر لازم را گوشزد کند و از      بحث های انحرافی افراد را بر حذر دارد. 

10.  برای بعضی افراد، پيروی از قواعد اين روش، يا ارائه پيشنهاد های متنوع مشکل است. 

 

 

منابع:

 ـ سنگری،محمد رضاو...، ۱۳۸۳ ،طراحی آموزشی فارسی اول دبستان (بخوانیم و بنویسیم)،تهران ، انتشارات مدرسه .

 ـ شعبانی ،حسن ، ۱۳۸۵، مهارتهای آموزشی روشها و فنون تدریس ، تهران ، سمت .

 ـ صفوی ،امان الله ، ۱۳۷۰ ، کلیات روشها و فنون تدریس ، تهران ، نشر معاصر . 

 ـ میرزا محمدی ، محمد حسن ، ۱۳۸۳ ، کتاب ارشد ، تهران ، پوران پژوهش


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 408


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [شنبه ] [ :]
تاریخ
ضمیمهحجم
 تفکر و سبک زندگی 4.53 مگابایت

ضمیمهحجم
 علوم تجربی 6.26 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی استعدادهای درخشان 29.64 مگابایت

ضمیمهحجم
 تعلیمات ادیان الهی و اخلاق 3.18 مگابایت

ضمیمهحجم
 انگلیسی (2)

6.9 مگابایت

ضمیمهحجم
 عربی 6.66 مگابایت

ضمیمهحجم
 فرهنگ و هنر 8.21 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی 9.66 مگابایت

ضمیمهحجم
 آموزش مهارت های نوشتاری  29.33 مگابایت

ضمیمهحجم
 کار و فناوری 13.82 مگابایت

ضمیمهحجم
 117 4.58 مگابایت

ضمیمهحجم
 مطالعات اجتماعی 15.93 مگابایت


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 612


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [سه شنبه ] [ :]
تاریخ
 
ضمیمهحجم
 تعلیمات ادیان الهی و اخلاق 1.16 مگابایت
ضمیمهحجم
 کتاب معلم انگلیسی 2.06 مگابایت

ضمیمهحجم
 عربی 5.68 مگابایت

ضمیمهحجم
 کتاب کار انگلیسی 8.96 مگابایت

ضمیمهحجم
 تفکر و سبک زندگی 4.98 مگابایت

ضمیمهحجم
 تفکر و سبک زندگی (ویژه دختران) 1.53 مگابایت

ضمیمهحجم
 آموزش قرآن 23.57 مگابایت

ضمیمهحجم
 آموزش قرآن 23.57 مگابایت

ضمیمهحجم
 انگلیسی 8.49 مگابایت

ضمیمهحجم
 فرهنگ و هنر 4.8 مگابایت

ضمیمهحجم
 علوم تجربی 7.37 مگابایت

ضمیمهحجم
 ریاضی 5.62 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی ویژه  استعدادهای درخشان 2.17 مگابایت

ضمیمهحجم
 آموزش مهارت های نوشتاری 18.87 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی

4.1 مگابایت

ضمیمهحجم
 مطالعات اجتماعی هفتم 9.45 مگابایت


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 748


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [دوشنبه ] [ :]
تاریخ
ضمیمهحجم
 فارسی 9.76 مگابایت
ضمیمهحجم
 هدیه های آسمان (تعلیم و تربیت اسلامی) 7.99 مگابایت

ضمیمهحجم
 مطالعات اجتماعی پنجم دبستان 15.58 مگابایت

ضمیمهحجم
 نگارش فارسی 6.35 مگابایت

ضمیمهحجم
 آموزش قرآن 16.08 مگابایت

ضمیمهحجم
 ریاضی 5.99 مگابایت

ضمیمهحجم
 علوم تجربی 6.52 مگابایت


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 734


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [دوشنبه ] [ :]
تاریخ
ضمیمهحجم
 مطالعات اجتماعی چهارم دبستان 11.13 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی (مهارت های خوانداری)

10.73 مگابایت 

 

ضمیمهحجم
 ریاضی 4.32 مگابایت

ضمیمهحجم
 آموزش قرآن 18.83 مگابایت
ضمیمهحجم
 علوم تجربی 9.19 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی نوشتاری

8.3 مگابایت

ضمیمهحجم
 هدیه های آسمان 21.19 مگابایت


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 854


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [دوشنبه ] [ :]
تاریخ
ضمیمهحجم
 ریاضی 4.1 مگابایت

ضمیمهحجم
 علوم تجربی 6.78 مگابایت
ضمیمهحجم
 آموزش قرآن 7.43 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی (نوشتاری) 2.86 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی (خوانداری) 8.62 مگابایت

ضمیمهحجم
 مطالعات اجتماعی سوم دبستان 6.54 مگابایت


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 663


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [دوشنبه ] [ :]
تاریخ
ضمیمهحجم
 ریاضی 7.71 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی (مهارت های نوشتاری) 1.58 مگابایت

ضمیمهحجم
 فارسی (مهارت های خوانداری) 6.02 مگابایت

ضمیمهحجم
 علوم تجربی 7.95 مگابایت

ضمیمهحجم
 هدیه های آسمان (تعلیم و تربیت اسلامی) 3.9 مگابایت

ضمیمهحجم
 آموزش قرآن 7.75 مگابایت


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 788


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [دوشنبه ] [ :]
تاریخ

ضمیمه

حجم
 علوم تجربی 14.61 مگابایت
ضمیمهحجم
 آموزش قرآن

18.47 مگابایت

ضمیمهحجم
 ریاضی 17.18 مگابایت

ضمیمه

حجم
 فارسی مهارت های نوشتن اول دبستان 4.05 مگابایت
ضمیمهحجم
 فارسی بخوانیم اول دبستان 9.03 مگابایت

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 496


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [دوشنبه ] [ :]
تاریخ

                            

            

 

 

                        

 

 

 

 


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 575


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

دوشنبه، 28 تیر 1395

رئيس مركز سنجش وزارت آموزش و پرورش از اعلام برنامه امتحانات نهايي دانش آموزان سال سوم متوسط و دوره پيش دانشگاهي در شهريورماه 95 خبرداد.

 به گزارش اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران، عبدالرسول عمادي درخصوص برنامه امتحاني دروس نهايي دانش آموزان در شهريور ماه سال 95 ، اظهاركرد : اين برنامه ها مختص دانش آموزان سال سوم متوسطه رشته هاي نظري، شيوه سالي واحدي ، نيمسالي واحدي ويژه بزرگسالان و داوطلبان آزاد ، دانش آموزان سال سوم متوسطه رشته هاي فني و حرفه اي و دانش آموزان سال چهارم « روزانه بزرگسالان و داوطلبان آزاد » است .

وي افزود : مديران واحدهاي آموزشي موظفند عين برنامه امتحاني را دراسرع وقت و به نحو مقتضي در محل مناسب نصب كرده و علاوه برآن ، تاريخ و زمان برگزاري امتحانات هر رشته را به اطلاع كليه دانش آموزان و داوطلبان آزاد برسانند .

متن كامل برنامه هاي امتحانات نهايي شهريور ماه 95 را از اينجا مشاهده كنيد

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 486


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

  26 تیر 1395

 

 

 

 

اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 95 در تاریخ  ۱۸مرداد 

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۹۵ در مرداد ماه اعلام می شود و ظرفیتی که تاکنوندانشگاه ها به ما اعلام کرده اند حدود ۷۵۰ هزار نفر است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابراهیم خدایی در حاشیه بازدید از حوزه کنکور سراسری سال ۹۵ در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی افزود:  آزمون سراسری در تمامی حوزه ها از صبح امروز با نظم و ترتیب برگزار شده و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی گزارش نشده است.

وی افزود: امسال ۸۶۰ هزار نفر در آزمون سراسری ثبت نام کردند که با توجه به میزان اعلام علاقه مندی در سایر گروه های آزمایشی یک میلیون و ۱۴ هزار کارت ورود به جلسه صادر شده است.

رئیس سازمان سنجش با اشاره به زمان بندی اعلام نتایج اولیه در آزمون سراسری گفت: دفترچه سوالات آزمون هر یک از گروه های آزمایشی دو ساعت پس از پایان آزمون بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و کلید نیز روز یکشنبه ساعت ۸ شب به بعد منتشر خواهد شد.

وی افزود: نتایج اولیه به صورت کارنامه در روزهای ۱۸ تا ۲۰ مرداد ۹۵ اعلام می شود و یک هفته پس از آن انتخاب رشته صورت می گیرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: نتایج نهایی کنکور سراسری ۹۵ آخر شهریور ماه اعلام می شود.

وی با اشاره به ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۹۵ گفت: ظرفیتی که تاکنون از سوی دانشگاه ها به ما اعلام شده است ۷۵۰ هزار نفر است که این میزان ممکن است تغییر کند.

خدایی درباره موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور یادآور شد: تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور ۹۵ به صورت مثبت است اما برای سال ۹۶ تا اوایل مهر ماه بررسی کارشناسی صورت گرفته و نتیجه آن اعلام خواهد شد.

وی درباره موضوع شانس قبولی داوطلبان در کنکور گفت: شانس قبولی داوطلبان در گروه های ریاضی و انسانی بیشتر است چرا که تعداد داوطلبان از میزان ظرفیت و پذیرش کمتر خواهد بود اما رقابت اصلی در گروه علوم تجربی است که با توجه به اینکه ۶۰ درصد داوطلبان در این گروه هستند رقابت شدیدتری در این بخش صورت می گیرد.

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: در واقع رقابت اصلی داوطلبان در کنکور در نوع دانشگاه و رشته است.

خدایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۸۲ درصد کل ظرفیت بر اساس صرفا سوابق تحصیلی پذیرفته می شوند و ۸ تا ۱۰ درصد همچنان بر اساس کنکور پذیرفته خواهند شد. این ۸ تا ۱۰ درصد محل رقابت اصلی داوطلبان در رشته های پرمتقاضی مانند پزشکی و رشته های علوم ریاضی و برخی رشته های انسانی است.

وی درباره آموزش رایگان و پذیرش دوره های روزانه در کنکورهای مختلف گفت: با توجه به اینکه بودجه آموزش عالی محدود است در کنکورسراسری ۱۵ درصد در دوره های غیرشهریه پرداز پذیرفته می شوند. این روند در ۱۰ سال گذشته ثابت مانده و گسترش و کاهشی نداشته است.

رئیس سازمان سنجش افزود: در کنکور دوره های کارشناسی بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار نفر در دوره های روزانه پذیرفته می شوند. اما در دوره های دکتری پذیرش در دوره های روزانه حدود ۷۰ درصد و در کارشناسی ارشد ۳۵ تا ۴۰ درصد است.


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 526


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

  26 تیر 1395

 


 

 

 

مرجع دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس، ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش صبح امروز در حاشیه بازدید از کنکور سال ۹۵ دردانشگاه تربیت‌دبیر شهید رجایی در جمع خبرنگاران، گفت: امسال چهل و ششمین کنکور سراسری با حضور یک میلیون و ۱۴ داوطلب در ۵ گروه آزمایشی و در دو روز برگزار می‌شود که صبح امروز گروه علوم انسانی و علوم ریاضی در کنکور شرکت کردند.
وی افزود: ظرفیت کلی ۷۵۰ هزار نفر است، ولی هنوز نهایی نشده و سؤالات آزمون نیز ۲ ساعت پس از پایان هر آزمون بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد.
* زمان اعلام نتایج کنکو
وی افزود: نتایج اولیه بین روزهای ۱۸ تا ۲۰ مرداد اعلام می‌شود و انتخاب رشته یک هفته پس از اعلام نتایج اولیه است و نتایج نهایی نیز اواخر شهریورماه اعلام می‌شود.
رئیس سازمان سنجش عنوان کرد: براساس رأی دیوان عدالت اداری و مصوبه مجلس، تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور امسال به تأثیر مثبت تغییر یافته است و برای سال آینده نیز بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و تا اوایل مهرماه اعلام می‌شود.
خدایی با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیت‌های با احتساب ظرفیت دانشگاه آزاد بسیار بیشتر از تعداد داوطلبان است، اظهار داشت: سال گذشته ۳۴۰ هزار ظرفیت در دانشگاه‌های سراسری خالی داشتیم، ولی پذیرش‌ها متوازن نیست.
وی افزود: در گروه علوم تجربی، بیشترین تعداد داوطلب را داریم به طوری که ۶۰ درصد گروه داوطلبان در گروه علوم تجربی رقابت می‌کنند و ۲۴۰ هزار ظرفیت در این گروه است.ش


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 473


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 بدين‌وسيله به اطلاع مي‌رساند ثبت‌نام سومين آزمون استخدامي مشترك فراگير دستگاههاي اجرايي كشور براي جذب مجموعاً 19251 نفر در 12 دستگاه اجرايي و 68 دانشگاه از مجموعه دانشگاههاي علوم پزشكي از تاريخ 1395/4/28 از طريق سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org آغاز خواهد شد.

لذا از متقاضيان واجد شرايط براي شركت در آزمون مذكور دعوت بعمل مي‌آيد بمنظور كسب اطلاعات و جزييات مربوط به رشته‌ها و شغل محل استخدام هريك از دستگاههاي اجرايي و همچنين دانشگاههاي علوم پزشكي به دفترچه راهنماي ثبت‌نام و شركت در آزمون استخدامي كه از تاريخ 1395/4/28 برروي سايت سازمان قرار داده خواهد شد مراجعه نمايند.

ضمناً تاريخ و نحوه دريافت كارت ورود به جلسه و برگزاري آزمون كه در شهريورماه خواهد بود در دفترچه راهنما اعلام مي‌گردد.

اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره اصلاحات دفترچه راهنماي ثبت‌نام و شركت در سومين آزمون استخدامي متمركز دستگاه‌هاي اجرايي كشور در شهريورماه سال 1395

 

 بدين وسيله به اطلاع كليه متقاضيان مي‌رساند پيرو انتشار دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون استخدامي متمركز دستگاههاي اجرايي در تاريخ 95/4/28 با توجه به اعلام سازمان مديريت و برنامه‌‌ريزي كشور اصلاحات جديد ذيل در دفترچه راهنماي مذكور صورت گرفته، ضرورت دارد داوطلبان هنگام ثبت‌نام به اين نكات توجه نمايند. هم‌چنين داوطلباني كه قبلاً ثبت‌نام نموده‌اند با عنايت به توضيحات ذيل در صورت علاقه‌مندي مي‌توانند با مراجعه به قسمت ويرايش نسبت به ويرايش اطلاعات خود اقدام نمايند.

1- اصلاحات مربوط به سازمان امور مالياتي:
الف) مقطع تحصيلي رشته علوم اقتصادی (علوم اقتصادی) با کد 30742 و با کد شرایط احراز « 530» در جدول شماره (2) فقط فوق‌لیسانس صحیح مي‌باشد.
ب) مقطع تحصيلي رشته مدیریت صنعتی کد 31065 و با کد شرایط احراز  «531»  در جدول شماره (2) فقط لیسانس صحیح مي‌باشد.
ج) در کد شغل محل 13256 کد شرایط احراز از  « 532»  به «528» تغییر يافته و مندرجات جدول آن بشرح ذیل اصلاح می گردد .
كد و عنوان رشته و مقطع تحصيلي
کدشرایطاحراز
30080:اقتصاد نظري(ليسانس)-30408:حسابداري(ليسانس، فوق ليسانس)-30409:حسابداري و امور مالي(ليسانس)-30410:حسابرسي(ليسانس، فوق ليسانس)-30742:علوم اقتصادي (علوم اقتصادي)(فوق ليسانس)-30746:علوم اقتصادي گرايش برنامه ريزي سيستم هاي اقتصادي(فوق ليسانس)-30747:علوم اقتصادي گرايش توسعه اقتصادي و برنامه ريزي(فوق ليسانس)-31020:مديريت آموزشي(ليسانس، فوق ليسانس)-31034:مديريت بازرگاني(ليسانس)-31035:مديريت بيمه(ليسانس)-31051:مديريت دولتي(ليسانس، فوق ليسانس)-31061:مديريت سيستم و بهره وري(فوق ليسانس)-31065:مديريت صنعتي(ليسانس)-31074:مديريت مالي(ليسانس، فوق ليسانس)-31083:مديريت و برنامه ريزي آموزشي(ليسانس، فوق ليسانس)-31496:مديريت گرايش مديريت سيستم ها(فوق ليسانس)-31927:مديريت بازرگاني گرايش مديريت مالي(فوق ليسانس)-31928:مديريت بازرگاني گرايش مديريت تحول(فوق ليسانس)-32310:مديريت بازرگاني گرايش بازرگاني داخلي(فوق ليسانس)-32329:مديريت اجرايي گرايش مديريت مالي(فوق ليسانس)
528
 
2- اصلاحات مربوط به سازمان دامپزشكي كشور:
الف) در خوشه کاردان دامپزشکی در تمامی شغل محل های مربوطه در دفترچه راهنما، با توجه به نوع کار و وظایف شغل کاردان دامپزشکی که نیازمند حضور افراد در محیط های روستایی و عشایری می باشد، اولویت گزینش داوطلبان برای انجام مصاحبه استخدامی با داوطلبان مرد می باشد.
ب) ظرفيت پذيرش در کد شغل محل 13735 کاردان دامپزشکی هرمزگان (جاسک) از یک نفر به دو نفر افزایش می یابد.
ج) كد و عنوان رشته و مقطع تحصيلي براي کد شرایط احراز 465 در جدول شماره (2) به شرح جدول ذيل اصلاح مي‌گردد:
30123:انگل شناسي(ليسانس، فوق ليسانس، دكتري، دكتراي تخصصي)-30132:ايمني شناسي(ليسانس، فوق ليسانس، دكتري)-30146:باكتري شناسي(ليسانس، فوق ليسانس، دكتري، دكتراي تخصصي)-30723:علوم آزمايشگاهي دامپزشكي(ليسانس، فوق ليسانس، دكتري)-31403:ميكروب شناسي(ليسانس، فوق ليسانس، دكتري)-31407:ميكروبيولوژي(ليسانس، فوق ليسانس، دكتري)-31444:ويروس شناسي(ليسانس، فوق ليسانس، دكتري)-31634:بيوتكنولوژي دامپزشكي(ليسانس، فوق ليسانس، دكتري)- 30458:دامپزشكي (دكتراي تخصصي)
465
 
3- اصلاحات مربوط به سازمان زندان‌ها و اقدامات تأميني و تربيتي كشور:
در کد شغل محل 14035 کد شرایط احراز از  «509»  به «496» تغییر و به بشرح ذیل اصلاح می‌گردد.
كد و عنوان رشته و مقطع تحصيلي
کدشرایطاحراز
30417:حقوق(فوق ليسانس)-30423:حقوق بين الملل(فوق ليسانس)-30424:حقوق بين الملل عمومي(فوق ليسانس)-30429:حقوق جزا و جرم شناسي(فوق ليسانس)-30431:حقوق خصوصي(فوق ليسانس)-30435:حقوق قضايي(فوق ليسانس)-30440:حقوق كيفري و جرم شناسي(فوق ليسانس)-30771:علوم جزا و جرم شناسي(فوق ليسانس)-30804:علوم قضايي(فوق ليسانس)-30913:فقه و حقوق اسلامي(فوق ليسانس، دكتري)-30914:فقه و حقوق جزا(فوق ليسانس)-30915:فقه و حقوق جزاي اسلامي(فوق ليسانس)-30916:فقه و حقوق خصوصي(فوق ليسانس، دكتري)-31686:حقوق عمومي(فوق ليسانس)
496
4- اصلاحات مربوط وزارت آموزش و پرورش
الف) رشته تحصیلی آموزش ابتدایی و روانشناسی کلیه گرایش ها (لیسانس و فوق لیسانس) با کد 32303 به کد شرایط احراز 520  اضافه می‌گردد.


 
ب) دامنه پذیرش افراد بومی براي پذيرش در استان سيستان و بلوچستان به شرح جدول ذيل اعلام مي‌گردد:
ردیف
رشته شغلی
شهرهای مورد تقاضا
دامنه پذیرش
1
- هنرآموز الکتروتکنیک - حسابداری- زراعی و باغی- کامپیوتر
-آموزگاری
- دبیری ادبیات فارسی- زیست شناسی - شیمی- تاریخ و مطالعات اجتماعی و جغرافیا- عربی- علوم تجربی- فلسفه و منطق (معارف اسلامی) دبیر معارف اسلامی
بم پشت - جالق- سیب  و سوران- مهرستان
سراوان- سیب و سوران- مهرستان – بم پشت – جالق- خاش و نوک آباد
2
هنرآموز الکتروتکنیک- کامپیوتر
- آموزگاری
- دبیری فلسفه و منطق (معارف اسلامی) تاریخ و مطالعات اجتماعی و جغرافیا- معارف اسلامی – فیزیک – علوم تجربی- عربی – ادبیات فارسی
شیب آب- بنجار- پشت آب - زهک - هیرمند
زابل- پشت آب- شیب آب – زهک – بنجار- هیرمند
3
-هنرآموز الکتروتکنیک – ساختمان – حسابداری- کامپیوتر
- آموزگاری
- دبیری ادبیات فارسی- تاریخ و مطالعات اجتماعی و جغرافیا- زیست شناسی- شیمی- عربی- علوم تجربی- معارف اسلامی
فنوج- لاشار- بزمان – دلگان- راسک- سرباز- بنت
ایرانشهر- بزمان- بمپور- دلگان- فنوج- لاشار- سرباز- راسک
4
-هنرآموز الکتروتکنیک – ساختمان- کامپیوتر- حسابداری
- آموزگاری
- دبیری تاریخ و مطالعات اجتماعی و جغرافیا- ادبیات فارسی- زیست شناسی- معارف اسلامی- علوم تجربی- عربی- شیمی
کنارک- بنت- دشت یاری- قصرقند- نیک شهر
چابهار- نیک شهر- کنارک- دشتیاری- قصرقند- بنت
5
-آموزگاری
- دبیری ادبیات فارسی- علوم تجربی- تاریخ و مطالعات اجتماعی و جغرافیا
عشایر استان- میرجاوه – نصرت آباد
زاهدان – میرجاوه- نصرت آباد عشایری
6
-هنرآموز مکانیک خودرو- صنایع چوب – طراحی دوخت – گرافیک – مکانیک موتورهای دریایی
-دبیری فیزیک
نیک شهر- چابهار- زهک- سرباز- سیب و سوران- کنارک- بمپور- دشتیاری – بزمان- بنت- جالق- راسک- عشایر- فنوج- لاشار- مهرستان
بومی استان
7
ریاضی
 
مرد
هیرمند- مهرستان- نصرت آباد- نیک شهر- قصرقند- کنارک- بزمان- پشت آباد- بنت- جالق- دشتیاری- دلگان- راسک- سرباز- سیب و سوران
بومي استان
 
 
 
زن
بزمان
ایرانشهر- بزمان- بمپور- لاشار- فنوج دلگان- سرباز- راسک
بم پشت- سیب و سوران- مهرستان- بنت- دشتیاری- دلگان- راسک- سرباز- فنوج- قصرقند- کنارک- لاشار نیک شهر
سراوان- سیب و سوران- مهرستان- بم پشت- جالق- خاسق- نوک آباد- ایرانشهر- بزمان- بمپور- لاشار- فنوج- سرباز- راسک- دلگان- چابهار- نیک شهر- کنارک -دشتیاری- قصرقند- بنت
هیرمند
زابل- پشت آب- شیب آب- زهک – بنجار- هیرمند
8
زبان انگلیسی
 
مرد
فنوج- قصرقند- کنارک- لاشار- مهرستان- بم پشت- بنت- دشتیاری- دلگان- راسک- شیب آب- نصرت آباد – هیرمند
بومی استان
 
 
 
زن
مهرستان- بم پشت – جالق- سیب و سوران
سراوان- سیب و سوران- مهرستان- بم پشت – جالق- خاش- نوک آباد
بزمان
ایرانشهر- بزمان- بمپور- دلگان- فنوج- لاشار- سرباز- راسک
بنت- دشتیاری- دلگان- راسک- سرباز- قصرقند- کنارک- نیک شهر
ایرانشهر- بزمان- دلگان- فنوج- لاشار- سرباز- راسک- چابهار- نیک شهر- کنارک- دشتیاری- قصرقند- بنت- بمپور
9
فیزیک
مرد
بم پشت- دشتیاری- دلگان- سرباز- سیب و سوران- قصرقند- پشت آب
بومی استان
 
 
زن
بم پشت- سیب و سوران
سراوان- سیب و سوران- مهرستان- بم پشت- جالق- خاش- نوک آباد
دشتیاری- قصرقند- نیک شهر
چابهار- نیک شهر- کنارک- دشتیاری- قصرقند- بنت
دلگان- سرباز
ایرانشهر- بزمان- بمپور- دلگان- فنوج- لاشار- سرباز- راسک

 

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 444


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 در پي درج مطلبي تحت عنوان «تحصيل توصيه اي حسين فريدون در مقطع دكتري دانشگاه شهيد بهشتي» در خبرگزاري تسنیم موارد ذيل را به اطلاع مي رساند:

الف) بخش آزمون نيمه متمركز دكتري سال 1392
1- ايشان در سال 1392 در آزمون دكتري نيمه متمركز در مجموعه علوم سياسي شركت و در مرحله تكميل ظرفيت نسبت به انتخاب 5 كد رشته محل اقدام مي كند.
2- نامبرده در كد رشته محل 9626 رشته روابط بين الملل دوره شبانه دانشگاه گيلان در بين چندبرابر معرفي شدگان براي انجام مصاحبه با استفاده از سهيمه ایثارگران در رتبه 2 (دو) به دليل كسب حدنصاب سهميه قرار مي گيرد.
3- دانشگاه گيلان در اعلام نتايج ايشان را غايب مصاحبه معرفي مي نمايد.
ب) بخش آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو دكتري در پرديس خودگردان دانشگاه شهيد بهشتي
دانشگاه شهيد بهشتي در سال 1392 براساس مجوزهاي اخذ شده از وزارت علوم تحقيقات و فناوري نسبت به برگزاري آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو براي پرديس دانشگاهي(پرداخت هزينه تحصيل توسط دانشجو) اقدام مي كند كه در اين خصوص ذكر نكات ذيل ضروري است.
1- آزمون هاي اختصاصي پس از اخذ مجوز دفتر گسترش وزارت علوم تحقيقات و فناوري توسط دانشگاه ها انجام مي شود و موسسات پذيرنده رأساً نسبت به انجام ثبت نام، برگزاري آزمون و اعلام نتايج اقدام مي نمايند.
2- سازمان سنجش آموزش كشور به عنوان "ناظر" درخصوص مجوز رشته ها، ظرفيت پذيرش، اعمال سهميه هاي قانوني و ساير قوانين و مقررات در آزمون هاي اختصاصي عمل مي كند.
3- انجام مصاحبه هاي پذيرش آزمون هاي اختصاصي در گروه هاي آموزشي دانشگاه ها همانند انجام مصاحبه در آزمون نيمه متمركز صورت مي پذيرد و نتايج مصاحبه توسط گروه هاي آموزشي به دانشگاه اعلام مي شود.
4- نتايج آزمون هاي اختصاصي توسط دانشگاه به سازمان سنجش آموزش كشور اعلام و اين سازمان فقط نسبت بررسي ظرفيت ها و تعداد قبولي، سهميه هاي قانوني و ... كه مصوب مراجع قانونی است، نسبت به ارسال آن به هيات مركزي گزينش دانشجو براي انجام صلاحيت هاي قانوني اقدام مي نمايد.
باتوجه به موارد مذكور و به منظور تنوير افكار عمومي اعلام مي شودكه نامبرده طي درخواستي به سازمان سنجش آموزش كشور درخواست معرفي براي شرکت در  آزمون اختصاصي پردیس خودگردان در دانشگاه شهيد بهشتي را باتوجه به معرفي اوليه و داشتن حدنصاب در دانشگاه گيلان مي نمايد كه اين سازمان نيز نسبت به اعلام دارا بودن حدنصاب معرفي دوره شبانه دانشگاه گيلان به دانشگاه شهيد بهشتي اقدام مي كند و هيچگونه معرفي رسمی درخصوص ايشان براي ثبت نام و ادامه تحصيل در پرديس دانشگاهي صورت نمي-پذيرد و اعلام  می شود با توجه به سهمیه ایثارگری  و وضعیت علمی نامبرده آن دانشگاه مي-تواند از نتايج آزمون نيمه متمركز استفاده نمايد و ایشان اگر حداقل شرایط و ضوابط ان دانشگاه را کسب نماید و از مرحله مصاحبه و ارزیابی علمی قبول شوند این سازمان با پذیرش نامبرده موافق است ( این اجازه عمومیت داشته و همه دانشگاه های پذیرنده پردیس به توجه به كمي اقبال داوطلبان می توانند جهت پذیرش از نتایج آزمون دکتری نیمه متمرکز استفاده نمایند).
بنا بر توضيحات فوق، پذيرش ايشان بر اساس نمره آزمون نيمه متمركز دكتري اعلام شده از سوي سازمان سنجش به دانشگاه و سهميه ايثارگري و ارزيابي علمي توسط دانشگاه انجام شده و اين سازمان آماده ارائه هرگونه اطلاعات مربوط به سوابق آزمون نامبرده به دانشگاه بوده و هست و خبر خبرگزاري تسنيم را به صورت رسمي پيگيري خواهد كرد.
 

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 627


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 407


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 


دانلود نمونه سوالات با پاسخ فیزیک سوم تجربی


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 348


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 

 

 

http://up.riazitehran.ir/up/riazitehran/Pictures/images%20(1).jpg

دانلود نمونه سوالات حساب دیفرانسیل و انتگرال


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 463


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 

تست های احتمالی ریاضیات کنکور 95 بهمراه پاسخ تشریحی

 

حجم فایل : 8.98 مگابایت
پسورد فايل فشرده : www.konkur.in
 

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 417


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 

 

جزوه ریاضی 2 گام اول گزینه دو

گام اول گزینه دو ، ویژه کنکور 95

 

 

شامل فصول : الگو و دنباله – تابع و رسم توابع – مثلثات – آنالیز ترکیبی

 

 

 

پسورد فایل فشرده : www.konkur.in

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 447


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 

درسنامه کامل آموزشی و کنکوری درس ریاضی ۱ فصل ۱ تا ۴

 

این جزوه آموزشی شامل خلاصه نویسی درس ها ، نکات مهم تستی ، آموزش مباحث و تست های چهار گزینه ای مربوط به درس ریاضی اول دبیرستان می باشد که توسط موسسه گزینه ۲ برای طرح گام اول  تهیه شده است.

این فایل را می توانید از لینک زیر دانلود نمایید.

 


دانلود درسنامه مباحث ریاضی اول دبیرستان

لینک دانلودلینک کمکی

(حجم فایل : ۱٫۶ مگابایت)

پسورد فایل: بدون پسورد

 


 

 

دانلود جزوه ریاضی اول دبیرستان مبحث مجموعه ها

 

جزوه ای از استاد عبدالکریم قزل 

 

به همراه درسنامه های جامع آموزشی و تمرین های طبقه بندی شده

 

 

 

شامل موضوعات : مجموعه ها – عضویت یک شی در یک مجموعه – مجموعه تهی – تساوی مجموعه ها – زیر مجموعه – تعداد زیر مجموعه های یک مجموعه – اجتماع و اشتراک مجموعه ها – خواص اشتراک و اجتماع مجموعه ها -تفاضل مجموعه ها – مجموعه های متناهی و نامتناهی

 

 

استاد عبدالکریم قزل 
دبیر رسمی آموزش و پرورش – گرگان

 

حجم فایل : 1 مگابایت
پسورد فايل فشرده : www.konkur.in
منبع : سایت کنکور


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 505


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

فلسفه ریاضی یا فلسفه ریاضیات ، شاخه‌ای از فلسفه است که به بنیادهای وجودی ریاضیات می‌پردازد. از جمله پرسش‌ هائی که فلسفه ریاضی ، کوشش در پاسخ به آن دارد این‌ها است:

 

 • چرا ریاضی ، در توضیح طبیعت موفق است؟
 • وجود داشتن عدد یا دیگر موجودات ریاضی ، به چه معنا است؟
 • گزاره‌های ریاضی به چه معنائی صحیح‌اند و چرا؟(ناظر بر منطق و استدلال ریاضی) ...
 • بعضی مسائل موجود در دنیای طبیعی را نمیتوان به سادگی حل نمود ولی زمانیکه وارد دنیای ریاضیات میشویم آن مسئله به سادگی حل شده و وقتیکه نتیجه به دنیای طبیعی منتقل میشود کاملأ منطبق بوده به همین دلیل دنیای ریاضیات به سرعت گسترش یافته و در آن دنیاهای دیگری ایجاد شده است. از جمله دنیای جبر - هندسه - معادلات دیفرانسیل - لاپلاس - انتگرال و ... حال کافیست که شما بتوانید این المانهای دنیای طبیعی را به دنیای ریاضیات وارد نموده و بلعکس نتیجه را به دنیای طبیعی باز گردانید که این عمل معمولأ توسط علم فیزیک انجام میگردد.

   

  در آغاز قرن بیستم سه مکتب فلسفه ریاضی برای پاسخ‌گوئی به این‌گونه پرسش‌ها به وجود آمد. این سه مکتب به نام‌های شهودگرایی و منطق‌گرایی و صورت‌گرایی معروف‌اند.

   

   منابع

  • ریاضیات چیست؟ نوشته هربرت الیس رابینز، ترجمه سیامک کاظمی، نشر نی، ۱۳۸۶، تهران.

  • Thinking about Mathematics: The Philosophy of Mathematics by Stewart Shapiro, Oxford University Press, 2000

   

   


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 444


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

دکتر محمود حسابی چهره برجسته علم و فرهنگ معاصر و بنیانگذار فیزیک نوین ایران در سال ۱۲۸۱ ه.ش. در تهران متولد شد و پس از مهاجرت به بیروت تحصیلات ابتدایی را با تنگدستی و مرارتهای غربت آغاز کرد. در منزل نیز قرآن کریم- گلستان و بوستان و..... را نزد مادر فرا گرفت. وی در چند رشته ورزشی به ویژه شنا نیز مهارت یافت...مرحوم حسابی در بیروت موفق به کسب لیسانس ادبیات- مهندسی راه و ساختمان- دانشنامه بیولوژی (زیست شناسی) گردید. سپس به فرانسه رفت و بعد از اخذ مدرک مهندسی برق و مهندسی معدن با درجه دکترای فیزیک از دانشگاه سوربن پاریس به ایران بازگشت. وی به چهار زبان فرانسه- انگلیسی- آلمانی و عربی تسلط کامل داشت و با برخی زبانها دیگر نیز آشنا بود. دکتر حسابی تلاش وافری در تاسیس مراکز علمی داشت که برجسته ترین آنها تاسیس دانشگاه تهران در زمان ۱۳۱۳ بود. تاکنون ۲۳ مقاله- رساله و کتاب از ایشان چاپ شده است که در برگیرنده زمینه های مخلتف به ویژه فیزیک مدرن میباشد.

تئوری ((بینهایت بودن ذرات)) این دانشمند ایرانی در میان فیزیکدانان جهان شناخته شده است و بزرگترین نشان علمی کشور فرانسه به همین مناسبت به اهداء شد.

پروفسور محمود حسابی در دوازدهم شهریور ماه ۱۳۷۱ پس از یک عمر تلاش و تحقیق علمی دار فانی را وداع گفت و به رحمت ایزدی پیوست.

 

 


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 466


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

سرزمین كهن ایران كه از هزاران سال پیش نهال فرهنگ و تمدن را در خود بارور ساخته است سهم بسزایی در رشد و تحول انسان داشته است.
تاریخ تمدن بیانگر نقش ارزنده ایرانیان در علوم و فنون است. این سرزمین نه فقط جنگاوران و جهانگیران را در خود جای داده است، بلكه اندیشه ورزان و خردمندانی بس بزرگ از آن برخاسته اند. پس از آن كه حكومتهای عظیم و قدرتمند تشكیل شدند، می‌بایست توجه بیشتری به فرهنگ، علم و ادب می‌شد و در این راه، ایرانی آن قدر گشاده دل و آزاد اندیش بود تا تفكرات متفاوت و حتی متناقض را در خود جای دهد، در طول قرنها حافظ فرهنگ و تمدنهای مختلف و خود نیز پایه ریز فرهنگ والایی بود كه نه تنها بر فرهنگ و تمدن عظیم اسلامی ‌نفوذ و تاثیر ویژه ای داشت، بلكه بر ملل و اقوام دیگر نیز اثرات پاینده و ارزنده ای باقی گذاشته است. 

جندی‌ شاپور (یا گندی‌ شاپور) به‌ طوری‌ كه‌ صاحب‌ «مجمل‌ التواریخ‌ » نوشته‌ «به‌ از اندیوشاپور» است‌؛ یعنی‌ شهر شاپور كه‌ بهتر از «انطاكیه» است‌. چه‌ گویند كه‌ «اندیو» در زبان‌ پهلوی‌ به‌ معنی‌ «انطاكیه‌» است‌...

شهر «جندی‌ شاپور» را شاپور اوّل‌ ساسانی‌ (241-272 م‌) به‌ هم‌ چشمی ‌«انطاكیه‌» كه‌ از بلاد رومی ‌محسوب‌ می‌شد، در اهواز ساخت‌. بعداً انوشیروان‌ (531-579 م‌) كه‌ خود پادشاهی‌ عالم‌ و حكیم‌ بود، در آن‌ شهر مدرسه‌ و بیمارستان‌ عظیم‌ و نامدار «جندی‌ شاپور» را تأسیس‌ كرد كه‌ هم‌ مدرسه‌ و مركز تحصیل‌ طبّ و فلسفه‌ بود، و هم‌ بیمارستان‌ و دارالشّفای‌ مریضانی‌ كه‌ بدان‌ جا رجوع‌ می‌كردند. قسمتی‌ از استادان‌ بزرگش‌ مسیحی‌ نسطوری‌ مذهب‌ بودند كه‌ پس‌ از بسته‌شدن‌ مدارس‌ فلسفی‌ یونانی‌ به‌ فرمان‌ امپراطور روم‌، از «رُها» و دیگر مراكز علمی‌ و فلسفی‌ گریخته‌ بودند. انوشیروان‌ از وجود آنها برای‌ تأسیس‌ مدرسه‌ی‌ جندی‌ شاپور استفاده‌ كرد و به‌ علاوه‌ جمعی‌ از مسیحیان‌ یعقوبی‌ مذهب‌ را نیز در آن‌ مدرسه‌ به‌ كار واداشت‌. 
توضیحاً این‌ استادان‌ كه‌ اشاره‌ كردیم‌، در حقیقت‌ همه‌ ایرانی‌ شده‌ بودند. تا آخر هم‌ داخل‌ حوزه‌ی‌ اسلام‌ باقی‌ ماندند و این‌ دسته‌ از آن‌ هفت‌ تن‌ از فلاسفه‌ی‌ نوافلاطونی‌ و علمای‌ بزرگ‌ ریاضی‌ و فنون‌ عقلی‌ بودند كه‌ در اثر فشار و سخت‌گیریهای‌ امپرطور روم‌ در سال‌ 529 م‌. به‌ ایران‌ گریختند و به‌ دربار انوشیروان‌ پناهنده‌ شدند و انوشیروان‌ هم‌ مقدم‌ ایشان‌ را گرامی ‌داشت‌ و آنها را در كاخ‌ سلطنتی‌ خود جای‌ داد و مهمانداران‌ و مستخدمان‌ خوب‌ آبرومند برای‌ پذیرایی‌ ایشان‌ برگماشت‌ و پس‌ از چندی‌ كه‌ با حرمت‌ مهمان‌ ایران‌ بودند، به‌ تشویق‌ و اشارت‌ انوشیروان‌ بعضی‌ تألیفات‌ و كارهای‌ علمی ‌هم‌ اینجا انجام‌ دادند و به‌ وطن‌ خود بازگشتند. 

دانشگاه جندی شاپور از مهمترین مراكز آموزشی و تحقیقی دنیای آن زمان بود كه تعداد زیادی دانشمند و پزشك در آن مشغول به تدریس، تحصیل و طبابت بودند. در این مركز علاوه بر كتب تالیف شده دانشمندان ایرانی بسیاری از كتابهای یونانی و هندی را به پهلوی ترجمه كرده و آن ها را تعلیم می‌دادند. با مطالعه و بررسی این دانشگاه می‌توان به قدمت تعلیم و تعلم رسمی ‌در ایران پی برد. 
در زمان انوشیروان عده ای از فلاسفه یونان، كه بعد از تعطیلی آكادمی‌ آتن به دلیل تعصب امپراطوری روم به ایران پناهنده شدند، مورد حمایت این پادشاه قرارگرفتند. آنان در دانشگاه جندی شاپور به تدریس مشغول شدند. انوشیروان حتی عده ای را به هندوستان فرستاد تا به فراگیری علوم بپردازد. طب یونان در مدرسه جندی شاپور رواج یافت. فلسفه ارسطو و افلاطون در زمان انوشیروان به فارسی ترجمه شد. برزویه طبیب نیز در زمان انوشیروان به هند رفت و با تنی چند از دانشمندان و كتب هند به ایران بازگشت. 
مدرسه جندی شاپور در علم كیمیا (شیمی)، زیست شناسی و علوم پزشكی نقش مهمی ‌داشته است. در این مدرسه آموزش و گفت و گو به زبان سریانی بود. از آنجا كه زبان سریانی نزدیكی زیادی به زبان عربی دارد این امر خود باعث انتقال سریع و ساده تر علوم عهد باستان به دوره اسلامی‌ شد. انوشیروان گذشته از تاسیس دانشكده طب جندی شاپور به تاسیس مدرسه دیگری كه در آن ریاضیات، فلسفه و نجوم تدریس می‌شد در جندی شاپور اقدام كرد. تدریس در این زمینه كاملا به زبان یونانی بود ولی شكی نیست كه عامل زبان فارسی نیز به طور غیرمرئی مخصوصا در رشته داروسازی وجود داشته است. پیوستگی بزرگ میان طب اسلامی ‌و یونانی را باید در پزشكی اواخر دوره ساسانی، به ویژه در مدرسه جندی شاپور جست و جو كرد. 
گفتنی است، به هنگام ظهور اسلام جندی شاپور مهمترین دوران خود را می‌گذرانید. مدرسه مذبور، كه مهمترین مركز پزشكی عصر به شمار می‌رفت، محیطی برای مركز تجمع دانشمندان با ملیتهای گوناگون بود. در این مدرسه دانشمندان سنتهای پزشكی یونانی، هندی و ایرانی رابا هم در آمیخته و زمینه را برای پزشكی اسلامی ‌آماده می‌كردند. درآمیختن مكاتبه مختلف پزشكی از تركیبی خبر می‌داد كه می‌بایست در پزشكی اسلامی‌ آینده انجام پذیرد. 
افتخار ابداع روش درمان بیمارستانی را باید تا اندازه زیادی از آن ایرانیان دانست. یمارستانهای دوره اسلامی ‌اغلب براساس نمونه ها و اصول بیمارستانی جندی شاپور ساخته شده بودند. 
بیمارستانهای معروف عضدالدوله در شیراز و بغداد، بیمارستانهای متاخر دمشق و رفاهی براساس نمونه جندی شاپور بنا گردیده بودند. نخستین فرآورده دارویی اسلامی ‌نیز از این مركز بزرگ پزشكی جهان بوده است. در این میان نقش دانشگاه جندی شاپور را در انتقال علم كیمیا نیز به هیچ وجه نمی‌توان نادیده گرفت. جندی شاپور به هنگام فتوحات اعراب مهمترین مركز پزشكی جهان بوده است. این دانشگاه تا قرنها از مشهورترین دانشگاههای جهان بود. 

عبدا...بن میمون اهوازی منجم، جورجیس پسرجندی شاپوری، دعبل خزایی؛ شاعر شیعه عرب و حارث بن كلده در این دانشگاه تحصیل كرده بودند. اعضای خاندان جورجیس بن بختیشوع ریاست دانشگاه جندی شاپور را برعهده داشتند و در زمان حضور خلیفه عباسی یكی از اعضای این خاندان پزشك دربار خلفا شد. از آنجا كه در ایران در عصر ساسانی میان ایران، هند، یونان و چین مبادلات زیادی انجام می‌گرفت لذا همه آنها در این دانشگاه گرد هم می‌آمدند. ایرانیان، علوم دنیای باستان را متعهدانه به مسلمانان انتقال دادند و نقش بزرگی در برگرداندن آثار پهلوی به عربی داشتند. آنان همیشه در یاضیات و نجوم متبحر بودند و بسیاری از نظریات و متون كه در این زمینه از فارسی به عربی منتقل شده است، ازجمله زیج شهریار كه در زمان یزدگرد سوم تدوین شد، حاصل تلاش ایرانیان است. مترجمانی همچون جرجیس بن بختیشوع، یوحنابن ماسویه، عمربن فرخان ابطری، نوبخت اهوازی، محمدبن فرازی، علی بن زیاد تمیمی ‌و معروفتر از همه عبدا...بن مقفع (برزویه طبیب ) همگی اصل و نسب ایرانی داشته اند. 
در جندی شاپور علاوه بر دانشگاه، بیمارستانی نیز تاسیس شد. این شهر بعد از تصرف شوشتر به تسخیر اعراب مسلمان درآمد كه دانشگاه آن تا قرن سوم هجری بر جای مانده بود. جندی شاپور در قرون اول اسلامی ‌پناهگاه معارف و علوم عقلی به شمار می‌آمد و در آنجا نه فقط معارف یونانی، بلكه علوم هندی نیز تدریس می‌شد. پزشكان ترسایی كه از جندی شاپور به بغداد می‌آمدند، گذشته از اشتغال به طبابت كتابهای مهم طبی را نیز از یونانی یا سریانی به عربی ترجمه می‌كردند. علوم پزشكی و زیست شناسی به وجود مدرسه جندی شاپور كه در آنها سنتهای طب بقراطی و جالینوسی حفظ می‌شد، وابستگی دارند و به دلیل این كه در زمان خلافت عباسیان بسیاری از اطبا و دانشمندان به سوی مركز خلافت و بیمارستان بغداد شتافتند، این مدرسه رفته رفته از بین رفت. 
بعدها تمام مدرسه جندی شاپور به بغداد انتقال یافت كه بدین ترتیب طب اسلامی ‌از آن زمان آغازشد. در دوران خلافت عباسیان بزرگترین اطبای عالم اسلامی ‌ایرانیان بوده اند. مامون، خلیفه مشهور عباسی نیز بیت الحكمه را در بغداد به تقلید از جندی شاپورساخت. 

فلاسفه‌ی‌ یونانی‌ كه‌ به‌ دربار انوشیروان‌ پناهنده‌ شدند: 
اسامی ‌هفت‌ تن‌ فلاسفه‌ و علمای‌ یونانی‌ كه‌ به‌ دربار انوشیروان‌ پناهنده‌ شدند در سنه‌ی‌ 529 میلادی‌: 
دمسقیوس‌ سوری‌ 
سنبلیقیوس‌ كیلیایی‌ 
یولامیوس‌ فروكی‌ 
پریسكیانوس‌ لیدی‌ 
دیوجانس‌ (= دیوژن‌) فینقی‌ 
ایسیدوروس‌ غزی‌ 
هرمیاس‌ فنیقی‌ 

استادان‌ مدرسه‌ و بیمارستان‌ جندی‌ شاپور (عهد ساسانی‌) 
اساتید و رؤسای‌ دانشگاه‌ و بیمارستان‌ جندی‌ شاپور مركب‌ بودند از سه‌ دسته‌: یكی‌ مسیحی‌ مذهبان‌ سریانی‌ كه‌ ساكن‌ و تبعه‌ی‌ ایران‌ و در حقیقت‌ ایرانی‌ شده‌ بودند و این‌ دسته‌ اكثریت‌ داشتند؛ دوم‌ ایرانیان‌ نژاده‌ كه‌ زبان‌ پهلوی‌ و مذهب‌ ایرانی‌ داشتند؛ سوم‌ علمای‌ هندی‌ كه‌ مثل‌ سریانیها داخل‌ ایران‌ شده‌ بودند و این‌ دسته‌ نسبت‌ به‌ دو دسته‌ی‌ اوّل‌ در اقلیت‌ بودند. اگر چه‌ از حیث‌ حقوق‌ و مزایا و احترامات‌ رسمی ‌هیچ‌ تفاوت‌ مابین‌ طبقات‌ نبود و اگر تفاوتی‌ مابین‌ اشخاص‌ وجود داشت‌، همانا تفاوت‌ سنّی‌ و علمی ‌بود. 
اساتید علمی ‌و طبّی‌ جندی‌ شاپور هر كدام‌ كه‌ پس‌ از انقراض‌ دولت‌ ساسانی‌ و تشكیل‌ دولت‌ اسلام‌ باقی‌ بودند عموماً داخل‌ حوزه‌ی‌ اسلام‌ شدند و چه‌ از طریق‌ تعلیم‌ و ترجمه‌ی‌ كتب‌ علمی ‌و چه‌ از طریق‌ طبابت‌ و عمل‌ پزشكی‌ در خدمت‌ خلفا و وزراء و اعیان‌ اسلامی‌خدمت‌ می‌كردند چنان‌ كه‌ بعداً در ضمن‌ اسامی ‌آنها اشاره‌ خواهیم‌ كرد. 

استادان‌ جندی‌ شاپور در دوران‌ اسلامی‌
بالجمله‌ آنچه‌ از اسامی ‌اساتید و رؤسای‌ مدرسه‌ و بیمارستان‌ جندی‌ شاپور در كتب‌ اسلامی‌ باقی‌ مانده‌ و اطّلاع‌ آن‌ به‌ ما رسیده‌، بدین‌ قرار است‌: 
الف - خاندان‌ بختیشوع‌ (كلمه‌ی‌ (بُخت‌) بضمّ اوّل‌ به‌ معنی‌ «نجات‌ داد» و «آزاد كرد» است‌. پس‌ بختیشوع‌ به‌ معنی‌ كسی‌ است‌ كه‌ او را عیسی‌ مسیح‌ نجات‌ داده‌ است‌). از سریانیهای‌ مسیحی‌ مذهب‌ بودند كه‌ تا چند پشت‌ در جندی‌ شاپور به‌ دولت‌ اسلام‌ خدمت‌ كردند. اسامی‌ ده‌ یازده‌ تن‌ از معارف‌ این‌ خانواده‌ در كتب‌ و مآخذ اسلامی ‌ثبت‌ شده‌ است‌؛ از آن‌ جمله‌ برجیس‌ بن‌ بختیشوع‌ جندی‌ شاپور است‌ كه‌ از رؤسای‌ بیمارستان‌ جندی‌ شاپور بود و پس‌ از آنكه‌ دولت‌ ساسانی‌ منقرض‌ شد و اوضاع‌ جندی‌ شاپور به‌ هم‌ خورد، در حوزه‌ی‌ اسلامی‌ طبیب‌ مخصوص‌ منصور خلیفه‌ی‌ دوم‌ عباسی‌ (136-158) گردید.

بختیشوع‌ بن‌ جرجیس‌ جندی‌ شاپوری‌ طبیب‌ رسمی ‌هارون‌الرشید عبّاسی‌ بود (170-193) و نواده‌ی‌ او بختیشوع‌ بن‌ جبرئیل‌ بن‌ بختیشوع‌ بن‌ جرجیس‌ متوّفی‌ 256 ق‌.، در اواخر عمر مأمون‌ عبّاسی‌ (198-218 ه) از اطبّاء مخصوص‌ او بود. ظاهراً بعد از مأمون‌ نیز داخل‌ خدمت‌ طبابت‌ خلفای‌ بعد از او - معتصم‌ و واثق‌ و متوكّل‌ عباسی‌ - شد و همچنان‌ در منصب‌ طبابت‌ و حكیم‌باشی‌ گری‌ روزگار گذاشت‌ تا به‌ سال‌ 256 قمری‌ كه‌ مصادف‌ زمان‌ معتمد علی‌ اللّه‌ عبّاسی‌ (256-279) یا محمدمهتدی‌ باللّه‌ (255-256) بود، وفات‌ یافت‌. وی‌ پسری‌ هم‌ به‌ نام‌ جبرئیل‌ بن‌ بختیشوع‌ داشت‌ كه‌ مانند پدرش‌ در كار طّب‌ و طبابت‌ بود و كتاب‌ تذكره‌ی‌ طبّ را پدرش‌ برای‌ او تألیف‌ كرد. بختیشوع‌ بن‌ یوحنّا (=یحیی‌) كه‌ بختیشوع‌ چهارم‌ از آن‌ خاندان‌ بوده‌ است‌، طبیب‌ مخصوص‌ المقتدر باللّه‌ عباسی‌ (295-320) بود.

ب - خاندان‌ حنین‌ بن‌ اسحاق‌ عبادی‌، از مسیحی‌ مذهبان‌ حیره‌ كه‌ هم‌ شغل‌ طبابت‌ داشتند و هم‌ كتب‌ علمی ‌را از یونانی‌ و سریانی‌ به‌ عربی‌ ترجمه‌ می‌كردند. این‌ خاندان‌ نیز در ابتدا جزو اساتید و پزشكان‌ رسمی‌جندی‌ شاپور بودند و بعداً در حوزه‌ی‌ اسلام‌ و خدمت‌ بزرگان‌ اسلامی ‌داخل‌ شدند. ابوزید حنین‌ بن‌ اسحاق‌ عبادی‌ از فضلای‌ اطبّا بود كه‌ در سه‌ زبان‌ یونانی‌ و سریانی‌ و عربی‌ دست‌ داشت‌ و كتب‌ علمی‌را از یونانی‌ و سریانی‌ به‌ عربی‌ نقل‌ می‌كرد و بیشتر تراجم‌ و كارهای‌ علمی ‌او برای‌ بنی‌موسی‌ خوارزمی ‌و به‌ تشویق‌ و نفقه‌ی‌ آن‌ خانواده‌ی‌ كه‌ از ایرانیان‌ اصیل‌ نژاده‌ و عموماً اهل‌ دانش‌ و فضل‌ بودند انجام‌ گرفت‌. وفاتش‌ در ماه‌ صفر 260 ه .ق‌ واقع‌ شد. حنین‌ بن‌ اسحاق‌ خود دارای‌ چندین‌ تألیف‌ است‌ كه‌ در الفهرست‌ ابن‌الندیم‌ و طبقات‌ الاطباء ابن‌ ابی‌ اصیبعه‌ مذكور است‌. 

پ- ابویعقوب‌ اسحاق‌ بن‌ حنین‌ هم‌ مانند پدرش‌ در جرگه‌ی‌ فضلای‌ اطبّا و مترجمان‌ زبردست‌ بود كه‌ كتب‌ علمی‌ را از یونانی‌ و سریانی‌ به‌ عربی‌ نقل‌ می‌كرد؛ وی‌ نیز در خدمت‌ خلفا و اعیان‌ دولت‌ اسلامی‌روزگار می‌گذاشت‌ و آخر عمرش‌ فالج‌ شد و در ربیع‌الاخر سال‌ 298 ه. ق‌. در گذشت‌. 

ت- شاپور بن‌ سهل‌؛ در كتب‌ و تراجم‌ معتبر مثل‌ الفهرست‌ ابن‌ الندیم‌ او را به‌ عنوان‌ «صاحب‌» یعنی‌ رئیس‌ بیمارستان‌ جندی‌ شاپور نام‌ برده‌اند. وی‌ از ایرانیان‌ نژاده‌ی‌ مسیحی‌ مذهب‌ بود كه‌ بیشتر اوقات‌ شبانروزش‌ در بیمارستان‌ جندی‌ شاپور می‌گذشت‌ یعنی‌ به‌ اصطلاح‌ امروز «استاد تمام‌ وقت‌» بود. بعد از آنكه‌ اوضاع‌ جندی‌ شاپور تغییر كرد، او نیز داخل‌ حوزه‌ی‌ اسلامی ‌گردید و در دربار متوكّل‌ عباسی‌ (232-248) از اطبّای‌ مخصوص‌ مقّرب‌ بود. از مؤلّفات‌ معروفش‌ كتاب‌ «قرابادین‌» طبّی‌ است‌، از كتب‌ درسی‌ بیمارستان‌ جندی‌ شاپور كه‌ در خارج‌ آن‌ حوزه‌ نیز مابین‌ اطبّا و در بیمارستانها شهرت‌ داشته‌ و مورد عمل‌ و اتّباع‌ بوده‌ است‌. كتابی‌ هم‌ در مضّار و منافع‌ اغذیه‌ و اطعمه‌ تألیف‌ كرده‌ بود كه‌ از روی‌ آن‌ درس‌ می‌خوانده‌ و به‌ نوشته‌های‌ آن‌ عمل‌ می‌كرده‌اند. وفاتش‌ در ذی‌الحّجه‌ سال‌ 255 ه .ق‌ واقع‌ شد. 

ث- ابوزكریا یوحنّا بن‌ ماسویه‌ - او نیز از فضلای‌ اطبّای‌ جندی‌ شاپور است‌ كه‌ بعداً درخدمت‌ خلفای‌ اسلامی‌داخل‌ شد و در دربار مأمون‌ و معتصم‌ و واثق‌ و متوكّل‌، از اطبّای‌ مخصوص‌ مورد وثوق‌ و اطمینان‌ بود و كمال‌ حرمت‌ و عزّت‌ از وی‌ نگاه‌ می‌داشتند. وفاتش‌ در سامره‌ جمادی‌الاخر سنه‌ی‌ 243 ق‌. اتفاق‌ افتاد. 

ج- عیسی‌ بن‌ صهار بُخت‌ (= چهار بُخت‌) جندی‌ شاپوری‌ از شاگردان‌ جرجیس‌ بن‌ بختیشوع‌ بود كه‌ در مدرسه‌ و بیمارستان‌ جندی‌ شاپور سمت‌ معلّمی ‌و پزشكی‌ داشت‌. 

چ- كنگه‌ هندی‌ (= كانگا) از جمله‌ اطّبا و مترجمان‌ هندی‌ است‌ كه‌ زبان‌ پهلوی‌ را هم‌ خوب‌ می‌دانست‌ و ابتدا در جندی‌ شاپور خدمت‌ می‌كرد و بعداً به‌ بغداد آمد و داخل‌ خدمت‌ خلفای‌ اسلامی‌گردید. كنگه‌ كتبی‌ در طبّ و روانشناسی‌ از هندی‌ به‌ پهلوی‌ ترجمه‌ كرد كه‌ بعداً ترجمه‌های‌ پهلوی‌ او به‌ عربی‌ نقل‌ شد و نیز خود او هم‌ در قلمرو حوزه‌ی‌ اسلام‌ با عربی‌ آشنا شد 

چندان‌ كه‌ كتبی‌ را مستقیماً از هندی‌ به‌ عربی‌ ترجمه‌ كرد. امّا غالباً در ترجمه‌های‌ عربی‌ از فضلای‌ عربیدان‌ كمك‌ و همدست‌ داشت‌؛ به‌ این‌ معنی‌ كه‌ وی‌ مطالب‌ را املاء می‌كرد و دیگران‌ آن‌ را به‌ عربی‌ نقل‌ می‌كردند. از جمله‌ی‌ آثارش‌ «كتاب‌ السموم‌» است‌ كه‌ تألیف‌ اصلیش‌ از «شاناق‌» هندی‌ است‌. كنگه‌ آن‌ را از هندی‌ به‌ پهلوی‌ ترجمه‌ كرد و همین‌ ترجمه‌ی‌ پهلوی‌ مدّتی‌ مدید از كتب‌ درسی‌ مدرسه‌ی‌ جندی‌ شاپور بود و بعداً آن‌ را عبّاس‌ بن‌ سعید جوهری‌ برا مأمون‌ عبّاسی‌ به‌ عربی‌ نقل‌ كرد؛ و از جمله‌ تراجم‌ عربی‌ او زیج‌ سدهانت‌ است‌ كه‌ آن‌ را زیج‌ سند هند می‌گویند. این‌ زیج‌ را كه‌ مثل‌ « زیج‌ شهریار » ایرانی‌ مدّت‌ زمانی‌ - قدر مسلّم‌ تا عهد مأمون‌ عباسی‌ (218-198) مورد عمل‌ و اتّباع‌ علمای‌ اسلام‌ بوده‌ است‌. كنگه‌ با كمك‌ بعضی‌ علمای‌ عربیدان‌ ایرانی‌ الاصل‌ از هندی‌ به‌ عربی‌ نقل‌ كرد و جمعی‌ از مورّخان‌ قدیم‌ این‌ عمل‌ را به‌ عهد منصور دوم‌ - خلیفه‌ی‌ عباسی‌ (136-158) مربوط‌ دانسته‌ و گفته‌اند كه‌ آن‌ كار به‌ دستور منصور در حدود سال‌ 154 ق‌ انجام‌ گرفت‌.


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 441


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

رياضيات  سرشار  از  زيبايی  است  و اگر  کسی  دلبسته ی  آن  زِيبايی ها  شود ، هر گز از آن دل نمی  کند. خاطره ای  را از آموزگاری  بخاطر  می آورم .او از  شاگردش  می گفت : نمی  دانم  با او چه کنم.نه محبت  و گذشت  سرش  می  شود ، نه تنبيه  و تهديد! من تعجب کردم  از اين  که معلم  رياضی  در برخورد با  دانش آموز  تنها  دو حالت را در نظر می گيرد. حالت گذشت  و محبت  يا  تهديد .معلم  رياضی  بايد همه ی گونه های  ممکن را در نظر  بگيرد.يکی  از حالت ها اين است  که وقت صرف کند   تا دريابد شاگردش چقدر  رياضی می  داند؟ و درست از همان جايی  شروع کند که او احتياج دارد و  به  تدريج جلو برود.اين گونه  است  که راهی برای  پيشرفت دانش  آموز  پيدا  می  شود...

برای  ايجاد  خلاقيت  رياضی ،  بايد  بدانيم از کجا  شروع کنيم . نه  ابزار  و وسيله ای  لازم  است و نه  سابقه ی  ذهنی.تنها  چيزی  که لازم  است   اين  است  که  فرد  خود را  برای  درک  مطالب آماده  کند. مطالبی  که  به واقع  برای هر انسانی  قابل  فهم  است .

رياضيات  منطقی  است . دليل  بر  اين  نيست که  زيبا  نيست . دليل  بر  اين  نيست که  با هنر  خيلی  فاصله  دارد. اگر هنر  به درون  آدم می  نگرد، رياضيات  هم به درون آدم  توجه می  کند.اگر دانش  به ماهيت اجسام توجه می کند، رياضيات هم به ماهيت توجه می کند ، برای  دانش  و هنر  يک اختلاف جدی  قايل  هستند و می  گويند دانش همه چيز  را خرد می کند  و جز ء به جزء بررسی می کند. هنر  همه چيز را در کل می  بيند. رِيا ضيات دارای  هر دو جنبه  است ، يعنی هم  در کل  مسايل  را  می  بيند  هم خرد  می کند  و جز  به جز  می  بيند ، بنابراين هم هنر  است  هم دانش .برای  خلاقيت اول ببينيم   چه مقدماتی  لازم است ، اين  مقدمات صرف دقت  و تلاش است و ديگر هيچ. تنها تلاش  لازم است ، در زمانی که کوشش می  شود انديشه ی جوان ها  را به مسايل مختلف ، منحرف کنند، خيلی دشوار  است  که از ايشان بخواهيم تلاش  کنند و در زمينه ی  رياضيات کار خلاق  داشته باشند.از آن جا بخواهيم انديشه  هايشان را متمرکز کنند، در حالی  که همه جا  صحبت  از  فوتبال  و ورزش  است؟  من با  ورزش  دشمن  نيستم، اما  ورزشی که  سالم  باشد.ورزشی  که برای  سلامتی  مفيد  باشد  و نه  برخی  از  ورزش  ها مانند  هالتر  و کشتی  و بوکس  و برخی  از  ورزش های  رزمی  و حتا  تا حدی  فوتبال .از جوان  امروزی می پرسید در سال 1964 در فلان تیم اسپانیا ،در فلان روز چه کسی اولین گل را زد ؟فوری جواب شما را می دهد .اما اگر از او بپرسید ابوریحان بیرونی که بود و چه کرد،چیزی نمی داند.نظام سرمایه داری می خواهد جوانان کشور منحرف باشند.

ولی در کشور ما و کشورهای دیگر جهان سوم چه؟علاوه بر تلویزیون ،رادیو و وسایل سرگرم کننده دیگر که حالا  رایانه هم به آن اضافه شده،ورزش هم یکی از گرفتاریهاست .کسی که می خواهد در ریاضیات خلاق باشد باید وقت صرف کند.بدون صرف وقت ممکن نیست به جایی برسد .این اولین و آخرین شرط است .هیچ شرط دیگری نداریم . اما چه کسی می تواند تضمین کند که خلاقیت به ویژه خلاقیت ریاضی در جوان وجود دارد ؟یاد آوری می کنیم که خلاقیت جنبه های مختلفی دارد .شاخه ای از خلاقیت تنها در حل مساله است. در دنیا و یا در ایران هم ،آدم هایی هستند که کارشان تنها حل مساله است و کسانی در حل مساله ها گیر می کنند به آن ها مراجعه می کنند .اما اگر از این افراد بخوا هید قضیه ای را به قضیه های ریاضی اضافه کنند ، نمی توانند . برخی  هم  تلاش و خلاقيتشان در ترجمه است .چند کتاب می خوانند به  اصطلاح می گويند موسيقی دان  تنها  کارش اين نيست که آهنگ سازی کند ، آن که خوب هم  اجرا می کند ، خلاق  است.هم  ساختن آهنگ و هم اجرای خوب  هر دو  جزء خلاقيت است و اگر  خلاقيت  را به  اين معناهای مختلف بگيريم همه ی  آدم ها ، بی  استثنا ، همه ی  دانش آموزان  ما خلاق  هستند ، منتها  برای خلاقيت شرط هایی لازم  است :اولين  شرط  اين است  که به کار گروهی عادت کرده باشيم .در مدارس بچه ها  را  به کار گروهی عادت نمی  دهيم .روی کار انفرادی تکيه  می کنيم.

برای دانش آموز  بطور انفرادی  معلم می گيريم ، معلم سرخونه ، معلم خصوصی ، در سده های 17  و 18 ، شاهزاده های  اروپايی ، کسرشانشان بود که به مدرسه  بروند و برایشان معلم خصوصی می گرفتند.حالا خدا را شکر همه ی بچه های  ما  شاهزاده شده اند.همه معلم خصوصی می خواهند. پس مدرسه و معلم سرکلاس  برای  چيست ؟ در مدرسه  است که همه چير را بايد فهميد و همه چيز را بايد  ياد گرفت.  اين کارگروهی به معنای  اين است که دانش  آموز  عادت  کند  با هم  شاگردی هايش  همکاری  کند. بدون همکاری  با هم  ديگر  نه تنها  کار مربوط به مدرسه  دچار زحمت  می  شود  بلکه در مجموعه ی  مسایل زندگی و جامعه هم گرفتاری پيدا می شود . این جا داستانی از دوران معلمی  خود  نقل می  کنم. در  سال 1326 در يکی  از مدرسه های  تهران درس  می دادم،در سالی  که خودم  دانشجو  بودم.يک ماه سر کلاس  رفتم و  سعی کردم در اين  یک ماه  شاگردها را بشناسم .بعد شاگردها را به گروه های  سه نفری  دسته بندی  کردم  به اين قرار : يک شاگرد خوب يعنی  درس  خوان ، يک  شاگرد متوسط و يک  شاگرد تنبل ، به آن ها توضيح دادم بعد از هر امتحانی  ورقه های  شما را جدا  تصحيح می کنم، ولی  نمره های  هر گروه را با هم  جمع و به  سه  تقسيم می  کنم و برای هر نفر آن  نمره  را به  حساب می آورم.صدای  شاگردهای خوب درآمد.آقا به من  چه ديگران درس  نمی خوانند؟

گفتم من اين جور می خواهم.اين ها باور نکردند که معلمی  اين قدر بی  منطق  باشد. سه ماهه ی  اول  همين کار را کردم، بچه ها ديدند  با معلم بی منطقی سروکار دارند.کسی که نمره ی 20 گرفته، به دليل اين که  دو نفر ديگر گروه يکی 10 گرفته و ديگری  سه ، نمره ی  هر سه نفر 11 شده  است. اين گونه بود که  افتادند به جان هم . اولين بار در کريدور مدرسه ،شاگردی دنبال  شاگرد  ديگری می  دويد که تو را به خدا بيا  اين   قضيه  را ياد  بگير، تو پدره نمره من را در آوردی و من  فهميدم که به نتيجه ای که می  خواستم، رسيدم.اما باور نکنيد به آسانی از اين مهلکه  گذشتم. بيش  از همه مدير و مسوولين مدرسه و پدر و مادرها  پوست مرا کندند .از  سوی  آموزش  و پرورش  هم آمدند  و بازرسی  کردند،با  شاگردها،من و مدير مدرسه  صحبت کردند .اما از آن ها خاطرم  جمع  بود. تا بروند گزارش  بدهند و گزارش  به جايی  برسد  دستور  بيايد  و  سرانجام تصميم بگيرند و ابلاغ کنند ، سال گذشته است .اما پدر و مادرها  و مسوولين  مدرسه هميشه  بيخ گوشم  بودند، به هر حال شاگردها افتاده بودند به  جان  همديگر . خانه ی همديگر می  رفتند. آن موقع  ظهرها  دو  ساعت و نيم  تعطيل  بودند . ظهرها مدرسه می  ماندند، با هم درس  می  خواندند ، ثلث  دوم هم  به همين ترتيب عمل کردم .معدل کلاس کمی  بالا آمده  بود .برای  سه ماهه ی سوم ( چون در  آن مقطع  سه کلاس  وجود داشت  ، که آن دو  کلاس  ديگر  معلم های  ديگری  داشتند) ،  از معلم  های  ديگر  خواهش  کردم  سوال ها  را تعيين کنند. می خواستم  تحت تاثير سوال های خودم  قرار نگيرم.سوال ها از خارج  باشد  ببينم نتيجه  برای  شاگردهای من چگونه  است . سوال ها را آن ها  طرح کردند.امتحان کرديم و اين بار  يعنی سه ماهه ی آخر هر  نمره را به  صاحب ورقه ی خود  دادم ، معجزه اتفاق  افتاده بود معجزه ای  که ديگر  هرگز  در هيچ کلاسی نديِدم .کمترين نمره ی آن کلاس 5/15  بود . اما در آن  کلاس  شاگردی  بود که  رفوزه  شد. شاگردان  بسياری   بودند که تجديد  شدند،اما  در درس  هاس  ديگر ، چون  عادت کرده بودند درس  نخوانند .ولی  در درس  هندسه(هندسه از  درس  هاس  دشوار رياضی است )، شاگردهای  من  توانستند  با نمره هايی  بالاتر  از  5/15  قبول  شوند .اين نتيجه کار گروهی  است.

من اين آزمايش  را  تنها  برای  اين کردم  که  ببينم  نتيجه اش  چه می  شود.بايد  انديشيد و راه حل های  ديگری  پيدا کرد.درس  کلاس  از جمله رياضيات  برای  بالا بردن  شخصيت  دانش  آموز و اعتبار اجتماعی  او است ، اين  اعتبار و شخصيت اجتماعی  را از کجا بايد پیدا کند؟ تنها در کار گروهی ممکن  است .اين گونه  عادت  می  کند  با هم  شاگردی اش  کار کند  و عادت  می کند حرف  او را بشنود و مسايل  ديگری  را که ناشی از کار گروهی  است  بياموزد.توصيه ی  ديگر اين که  دفتر خاطره های علمی  داشته  باشيد ، کتابی را می  خوانيد که در آن مطلبی برايتان جالب  است آن  را یادداشت  کنيد  و تاريخ  بگذاريد  که از  کجا  نقل کرده ايد .گاه به گاه  به دفتر خاطراتتان  مراجعه کنيد .حرف معلم را می شنويد  ،خيلی چيز  جالبی گفته ، یا بر عکس چيزی که به مذاق شما  خوش نيامده ،آن را یادداشت  کنيد.بنويسيد  که خوشتان آمده يا خوشتان نيامده است .عادت کنيد  هر چه  می نويسيد  دقيق و درست  باشد.دوستی  داشتم که وقتی مساله ای  حل  می کرد( روی  چرک  نويس )؟، کارش  که تمام  می  شد  آن ها  را می  ريخت توی  سبد  آشغال ، يک مرتبه يادش  می آمد مساله ای  را اشتباهی  حل کرده ،در  سبد آشغال می گشت ،آن  را پيدا می  کرد می  آمد کاغذ را باز می  کرد آن  را خط می  زد  و اصلاحش  می  کرد،دوباره مچاله اش می کرد می انداخت   درون  سبد.ممکن  است به نظر  برسد  اين کار برای  چيست ؟ او نمی  خواست  مطلبی  نوشته باشد که نادرست  باشد ،حتا  اگر در  سبد زباله برود!

همه جا  می  خواست  مطلب  دقيق  و  درست  باشد.و اين يکی از آموزش های ریاضی است.در ریاضیات فرضیه نمی سازد يا یک مطلب درست است يا نادرست. اگر در ست است،ديگر فرضیه نمي سازد  اگر نادرست است بايد به کنار برود.

همه جا می خواست  مطلب  دقيق  و درست  باشد. و اين يکی  از آموزش  های  رياضی  است . در رياضيات فرضيه نمی  سازند  يا  يک مطلب درست  است یا نادرست. اگر درست  است ، ديگر فرضيه نيست  و اگر نادرست است  بايد کنار برود. به همين مناسبت می گويند در رياضی مجادله وجود ندارد.دو نفر  اگر با هم اختلاف  داشته باشند ، خيلی راحت  يا با شکل يا با فرمول و يا  استدلال رياضی، هم ديگر را قانع می  کنند.در بحث های فلسفی ، اجتماعی ، اجتماعی ، علوم انسانی ، به طور کلی  انواع  بحث  ها  پيش  می  آید، حتا در فيزيک ، شيمی ،بسته به نتيجه ی تجربه، ممکن است  بحث هایی وجود داشته باشد .ولی  در رياضی بحثی وجود ندارد.به همين  مناسبت لايب نيتس  يکی  از بزرگترين رياضی دان ها است ، دلش  می خواست فرمولی  جهانی  پيدا کند.آرزوی لايب نيتس  اين بود که دو  فيلسوف وقتی يکی  آن  سوی ميز و يکی  اين سوی  ميز می  نشيند، به جای  اين  که با هم  جدل کنند، با فرمول رياضی  بنويسند و به هم ديگر پاس  بدهند و نتيجه بگيرند که چه کسی درست می  گفته و هيچ جدلی نباشد ، هيچ  بحثی نباشد.متاسفانه نظر لایب نيتس درست  نبود .نمی  شد همه ی  همه مسايل جهانی  را در فرمول های  رياضی منظم  کرد. دليلش  هم روشن  است . موقعی  می شود اين فرمول را ساخت  که همه مردم جهان آماده  باشند. یعنی  هر آنچه که بايد کشف شود ، شده باشد. هنوز خيلی  مانده تا  همگان بيايند. اين مقدماتی برای خلاقيت  رياضی  بود . اما خلاقيت چه راه هایی دارد ، چگونه می  شود خلاقيت را به وجود آورد؟

توضيح دادم از هر کسی انتظار خاص  خودش را بايد داشت .هر کس در خودش ، در مرز خودش  ممکن است  خلاق باشد و تمام وقت جوانان  را تلويزيون ،رايانه  و ورزش  نگرفته باشد. اما خلاقيتی  که مد نظر ما است ، چيزی  که بشود احشاسش کرد  و درکش  کرد ، نيست.ن.عی  از خلاقيت  در مرحله های بالا اين است  که به کشف های جديدی، به قضيه های  جديدی  برسيم. ولی مگر می شود به خصوص در رياضی  به جايی  رسيد، بدون این که  پلکان قبلی را طی کرده باشيم. در بعضی مسایل، به ويژه مسايل مربوط به عددهای  طبيعی، گاهیی الهام وجود دارد. حتا هانری پوانکاره، که يکی  از  رياضی دانان بزرگ سده ی نوزدهم بود، به الهام اعتقاد داشت. نه تنها به الهام ، بلکه به اين اعتقاد داشت  که يک دفعه فکری  ناگهانی به آدم روی  می آورد که موجب می  شود همه چيز درباره ی  مساله ای برايش  روشن  شود.آيا برای  همه  اين وضع پيش می آید؟ اين برای هانری پوانکاره پيش می آید که تمام مقدمات رياضی  را می داند. برای  من پيش آمده  که روزهای متوالی  روی مطلبی  ذهنم مشغول بوده است ،بعد يک مرتبه از خواب بيدار شدم و ديدم در خواب مطلب را حل کردم، خوشحال شدم.گفتم خوب صبح آن را يادداشت می کنم.اما  صبح  از يادم رفته بود.از آن شب دطگر  يک کاغذ و قلم می گذاشتم پهلوی دستم. يک بار ديگر پيش آمد که همان موقع بيدار شدم ، چراغ را روشن کردم و مغز استراحت ندارد، مانند رایانه، در خواب هم کار روزانه را تعقيب می کند. به واقع تعبطر خواب  را از روی  اعمال روزانه  می شود پیدا کرد.اين است  که یک الهام  ناگهانی ،بر  اساس  اطلاعات  و آگاهی  های  قبلی  است . يکی ديگر از چيزهایی که برای خلاقيت در رياضی  لازم است تخيل است .درباره ی داويد هيلبرت (رياضی دانی که فاشطست ها او را کشتند.او در سال 1945 از زندان آزاد شد.اما چند روز بعد درگذشت)، يکی از بزرگترين رياضی دانان  نه در عصر خود  که در تمام اعصار  بود.روزی به او خبر دادند که فلان شاگردت  رياضيات را ترک کرد،و به شاعری  پرداخته  است . هيلبرت گفت :چه خوب ، تخطل اين شاگرد به اين اندازه نبود که بتواند رياضی دان شود، همان بهتر که شاعر شد. اين گفته نشان می  دهد که هيلبرت تخيل را چه قدر برای  رياضی لازم می داند. تخيل در مراحل اول  دبيرستان ، بيشتر برای شکل ها ، به ويژه هندسه فضايی  لازم است .ولی  در مراحل بالاتر  در همه جا. هر گونه کاری را که آدم در رياضی بخواهد انجام  دهد، تخطل برايش  لازم است.برمی گرديم  به حرف اولم. بيشتر از همه ی اين ها  ،کار مداوم و سخت .اما از دانش های  ديگر و از  هنر هم نبايد  غفلت کرد. يک  رياضی دان  خوب به شرطی  می تواند  رياضی  دان خوبباشد، که به تمام دانش  ها به حد معقول آشنا باشد.از هنر لذت ببرد ، در حد معقولش. کسی که يک بعدی  رياضی کار می کند حتا رياضی دان خوب نمی تواند  باشد. بايد جوان امروزی را عادت داد که تاريخ بداند. به ويژه تاريخ کشور خودش را. تاريخ علم کشور خود را بشناسد. بايد يک جوان را عادت داد ، رمان های کلاسيک  را بخواند .شعر بخواند و با دانش های  مختلف هم آشنا باشد. به هنری  که دوست دارد نقاشی ، مجسمه سازی  يا موسيقی هم بپردازد.بعد بقيه ی وقت خود را  صرف  رياضی کند.اما حالا می رسم به  مساله ای  اساسی : آيا همه اينها  با وضعی  که در کنکور ما هست عملی  است ؟ آيا کارگروهی ، تعاون اجتماعی  و به فکر  هم شاگردی خود بودن ، با کنکور موافق  است ؟ هر کسی  سعی  می کند  راه خودش را برای  خودش  نگه دارد.يک ميليون و نيم  داوطلب وجود دارد.اگر رشته حلبی سازی  را هم به حساب بياوريم ، یک صد و پنجاه هزار نفر می گيرند يعنی  ده به یک ، يک مسابقه ی وحشتناک.آن وقت شاگردان در رشته ای هم که می خواهند قبول نمی شوند و تست هم  جواب گوی  واد آدمی زاد نيست .تست را که لعنت بر بنياد گذارش باد ،آمريکايی ها درست کردند.حالا خود آن ها کنار رفتند و فهميدند که با تست نمی  شود کاری کرد، ولی ما رهايش نمی کنيم.در تست  می شود تاريخ پرسيد؟ از کاربرد رياضی پرسيد؟می شود  فلسفه ای ريضی پرسيد؟ حتا خود رياضيات هم و مفهوم های  رياضی را هم نمی شود  پرسيد!

ولی  ما از  تست استفاده می  کنيم  و با تست  قبولی  و ردی  می دهيم.همين امسال  جوانی که خوب  درس  خوانده بود و معتقد بود که  قبول می  شود  و حقش  هم بود ،در کنکور قبول  نشد  و خودکشی کرد. جواب اينها را چه کسی می  دهد؟ نمی گويم که يک مرتبه راه حلی  پيدا کنند که  کنکور محو  شود.کاری  است که کرده اند و ساليانی  به آن ادامه داده اند.نه آنگونه که چهار سال  پيش شروع کردند. پيش دانشگاهی را شروع کردند که کنکور  سبک شود، در واقع  يک کنکور به کنکورها  اضافه کردند، حالا برای  فوق ليسانس و دکترا هم کنکور گذاشته اند و آن هم  با تست ! حالا اميد داده اند  از سال 81 ديگر کنکور را به گونه ای  حل کنند. اما چه گونه، من نمی دانم!  علت اصلی تمام اين چيزها  اين است که تمام کارها  را می  خواهند پشت در اتاق های  در بسته  انجام دهند. اين معلمين رياضی چه کاره اند؟ انجمن های معلمين  رياضی چه کاره اند؟  چرا با آنها مشورت نمی کنند. چهار نفر می  نشيند در اتاق تصميم می گيرند فلان کار را بکنيم و این گونه مشکل را  حل می  کنند و مشکل هم حل نمی  شود.  مسايل ديگر جامعه هم  تا موقعی که در اتاق های  بسته  تصميم می گيرند،حل نمی شود. 

المپيادها حرکتی در جامعه ما بوجود آورده است .چون دانش آموزی که به اميد رفتن به المپياد است از ابتدا کوشش می کند  که مفاهيم را درک کند، اما متاسفانه تنها مفهوم های  نظری به تاريخ  رياضی و به  کاربرد رياضی و به فلسفه ی  رياضی هيچ توجهی ندارد. دختر خانمی  که در المپياد شرکت کرده بود و نمره ی خوبی  هم گرفته بود ، از هواپيما که پياده شد ، خبرنگار يکی  از کانال  های  تلويزيونی  ، فوری ميکروفون را گرفت  جلوی او و گفت  دخترم می دانی جمشيد کاشانی کيست ؟ گفت : نه . نمی دانم .خبرنگار گفت: اون عدد پی را کشف کرده . حالا از عدم آگاهی آن دختر خانم که بگذريم، جواب گوينده تلويزيون خيلی  مضحک بود.عدد پی قابل کشف نيست.عدد پی در تورات مقدارش تعيين شده : برابر با سه. از روی قديمی ترين  نوشته ای  که داريم و بعد از آن  شايد چند سال بعد، در مصر آن را 16/3  حساب کرده اند و عدد پی را نمی شود کشف کرد.  آن چه جمشيد کاشانی  انجام داد محاسبه  می گويند نه کشف . اطلاعات جوان های ما در زمينه ی تاريخ  رياضی اين گونه است  و اين بايد حل شود.بايد به گونه ای معلمان رياضی ما جرات کنند و در انجمن های معلمان  مطرح کنند. پشت سرهم به وزارت آموزش  و پرورش بنويسند که برای اين  کنکور  فکری بايد کرد!  دوم برنامه های رياضی دبيرستانی  بايد چنان باشد  که با تاريخ ، فلسفه و کاربرد رياضی همراه  باشد.در غير این صورت قابل پذيرش نيست . 

 

****

منبع : کتاب " خلاقيت و  رياضيات   "-برگرفته شده از  کتاب  خلاقيت در  رياضيات و مهندسی - گردآورنده  و مترجم : پرويز  شهرياری- ناشر : پژوهنده  -چاپ اول- 1380 -تيراژ 3100

 


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 412


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ
نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

بيش از دو هزار سال رياضيات به عنوان دانشی کامل، قطعی، شک ناپذير، دقيق و مطلق که حقايق جهان مادی را به دست می دهد، تصور می شد. اما بحران ها، پارادوکس ها و انديشه های زيادی در طول تاريخِ رياضيات اين ديدگاه را مشکوک ساخته اند و منجر به پيدايش جريانی فکری موسوم به فلسفه انسانگرايی در رياضيات شده اند...

رياضيات دانشی ايستا، کامل، بدون تغيير، و به طور مطلق صحيح نيست بلکه پديده ای اجتماعی- تاريخی- فرهنگی قلمداد می شود. چنان که پاتنام عقيده داشت، رياضيات يک علم شبه تجربی است که بر اساس احتياجات علوم و زندگی شکل می گيرد. به علاوه، چنان که لاکاتوش متذکر شده است، برهان های رياضی روی مفروضاتی بنا می شوند که توسط انسان های خطاپذير وضع شده اند و لذا قطعيت رياضی، به مفهوم مطلقش، نفی می شود. در واقع، دانش رياضی چه در برهان‌ها و چه در مفاهيم، قابل تجديد نظر است.


رياضيات يک عملکرد انسانی، يک پديده اجتماعی و بخشی از فرهنگ بشری است. اشياء رياضی شبيه پول، کارت دعوت و . . .، و احکام رياضی شبيه قانون، مذهب و . . . ، به عنوان موجودی در آگاهی اجتماعی ما هستند و لذا بدون انسان ها، رياضياتی وجود ندارد.

هستی و وجود اشياء رياضی نه از ماهيت بيرونی همچون صخره يا روح برخوردار است و نه از ماهيت درونی مثل انديشه‌های ذهنی. در واقع چنان که روبن هرش، فيلسوف رياضی امريکايی، معتقد است با رد اين دو ماهيت که بحث‌های متداول در هستی‌شناسی رياضی را به خود اختصاص داده‌اند، نوع سومی را می توان بر‌گزيد که بيشتر مورد بحث علومی چون انسان‌شناسی و جامعه شناسی‌اند. او می گويد ما بر اساس يک تربيت يا عادت، جهان را متشکل از ماده و ذهن می‌انگاريم. اما اين رده‌ها ناکافی‌اند، دقيقاً چنان‌ که چهار عنصر يونان باستان يعنی خاک، آب، آتش و هوا برای فيزيک جديد ناکافی است. هرش معتقد است که اشياء رياضی، موجوداتی اجتماعی‌‌اند و هستی و وجود آن‌ها به عنوان يک پديده اجتماعی از اين نوع سوم است.

رياضيات می‌تواند همچون علوم تجربی در نظر گرفته شود که با خطاها و اشتباه ها بوجود آمده و با تصحيح و بازسازی آنها پيشرفت می‌کند. رياضيات يک علم صددرصد درست نيست ولی برخلاف بسياری از حوزه‌های معرفت بشری، دانشی عاری از تناقض است. هيچ گاه در رياضيات نظريه‌ای را نمی‌يابيم که نقض‌کننده نظريه‌ای ديگر باشد. هندسه اقليدسی هنوز هم برقرار است (البته در سطح محدود زمينی) در حالی که فيزيک ارسطويی مدت‌ها پيش از بين رفته است. آيا اين ناشی از قطعيت و واقعيت بی‌چون و چرای رياضيات است و يا تنها در تلاش افرادی توجيه می‌شود که سعی کرده‌اند دانشی عاری از تناقض را شکل دهند؟

رياضيات واقعيتی مطلق و بی‌ترديد نيست که بر ما تحميل شده باشد. بر عکس، اين ما هستيم که ساختارهای رياضی خود را بر جهان منطبق می‌کنيم و در واقع تلاش می نماييم جنبه‌های مختلف فيزيکی و اجتماعی دنيای خود را در قالب اين الگوها توجيه کنيم. اما چگونه است که رياضيات تا اين اندازه، کاربردپذير است و قضايای محض رياضی که مدت‌ها پيش ايجاد شده‌اند، امروزه در توجيه پديده‌های اطراف ما به کار می‌آيند؟ هرش می‌گويد:

«رياضيات بخشی از فرهنگ و تاريخ بشری است که از ماهيت فيزيولوژيک ما و محيط‌های بيولوژيکی و فيزيکی ما سرچشمه گرفته‌ است. طرح‌های رياضی در کل به همان دليلی با جهان ما تطبيق می‌يابد که ريه‌های ما با اتمسفر جو زمين تطبيق می‌کند.»

رياضيات در تعاملات درونی يک جامعه شکل می‌گيرد و ريشه در فرهنگ و تاريخ آن جامعه دارد. اين جامعه می‌تواند جمع دو نفری من و شما و يا جامعه بزرگ بشری باشد. براساس تحقيقات باستان‌شناسی، زبان‌شناسی، ژنتيک و نژادشناسی، دو عمل شمردن و حرف‌زدن به عنوان آغازينه‌های بشری انگاشته شده‌اند. رياضيات نيز همچون زبان، يک محصول فرهنگی است. وقتی بشر به زندگی اجتماعی روی آورد، نياز او به ارتباط با همنوعانش، قراردادهای زبانی را به وجود آورد و رياضيات نيز در درون همين اجتماع‌های نوپای انسانی و در ارتباط با نياز او به غلبه بر محيط پيرامونش شکل گرفت. قوانين رياضی صرفاً قراردادهای اجتماعی‌اند که در درون آن جامعه، معنی می‌يابند و به قول ويتگنشتاين، مسأله صدق و کذب يک قضيه رياضی در جايی که آن مسأله مطرح می‌شود، قابل بررسی است. معمولاً قوانين معمولی حساب اعداد در جامعه فروشندگان صدق نمی‌کند. رياضيات انسان‌گرايانه، تلاش می‌کند تا قوانين ساختاری خود را منطبق بر شرايط فيزيکی، زيستی و فرهنگی موجود قرار دهد. در رياضيات انسان‌گرايانه، در الگوی ساختاری جمع اعداد، هميشه ۲+۲ برابر با ۴ نيست. گاهی اوقات، اين الگوی ساختاری ممکن است وقتی که يک فنجان شير را به يک فنجان ذرت بوداده اضافه می‌کنيم، به کار رود که در اين صورت ديگر ۱+۱ برابر با ۲ نيست، چرا که ذرت‌ها، شير را در خود جذب می‌کنند و حاصل نه دو ليوان بلکه کمتر از دو ليوان است. اين الگو ممکن است در زيست‌شناسی (توليدمثل حيوانات) به کار برده شود، در آن‌جا شايد ۲+۲ بيشتر شبيه ۶ باشد تا ۴. همچنين با محاسبات معمولی نمی‌توان قيمت يک تريليون بشکه نفت را با دانستن قيمت يک بيليون بشکه نفت حساب کرد چرا که الگوی جمع در اينجا در مورد ذخيره‌ای بکار می‌رود که در حال کاهش است و قيمت‌ها متناسب با تقاضا بالا می‌رود و ثابت نمی‌ماند

-------------------------


انسان‌گرايی در فلسفه رياضيات تلاش می‌کند تا با قراردادن رياضيات به عنوان يک محصول فرهنگی که حاصل تعاملات زندگی بشر از گذشته تا حال بوده است رياضيات جهانی را همچون يک زبان جهانی مثل زبان انگليسی، جلوه دهد که در يک توافق سطح بالای اجتماعی در ميان انسان‌ها صورت گرفته و توانسته است نقش خود را در پيشرفت جامعه بشری به خوبی ايفا کند ولی اين نقش در جامعه ما زمانی آشکارتر می‌شود که بتوانيم رياضياتی متناسب با نيازهای جامعه خود داشته باشيم، رياضياتی که می‌توان آن را همچون گويش‌های محلی در برابر زبان جهانی توصيف کرد.
مراجع:

اعتماد، شاپور، ديدگاه ها و برهان ها (مجموعه مقالات)، نشر مرکز، تهران، ۱۳۷۵.
صال مصلحيان، محمد، فلسفه رياضی، واژگان خرد، مشهد، ۱۳۸۴.

۳. Davis, P. J. and Hersh, R., The Mathematical Experience, Birkhauser, ۱۹۸۱.

۴. Ernest, Paul, Social constructivism as a philosophy of mathematics, Albany, NY: State University of New York Press, ۱۹۹۸.

۵. Hersh, R., What is Mathematics, Really?, Oxford Univ. Press, ۱۹۹۹


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 548


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ


حکیم عمر خیام (خیامی) در سال 439 هجری (1048 میلادی) در شهر نیشابور و در زمانی به دنیا آمد که ترکان سلجوقیان بر خراسان، ناحیه ای وسیع در شرق ایران، تسلط داشتند. وی در زادگاه خویش به آموختن علم پرداخت و نزد عالمان و استادان برجسته آن شهر از جمله امام موفق نیشابوری علوم زمانه خویش را فراگرفت و چنانکه گفته اند بسیار جوان بود که در فلسفه و ریاضیات تبحر یافت...

تلاشها

خیام در سال 461 هجری به قصد سمرقند، نیشابور را ترک کرد و در آنجا تحت حمایت ابوطاهر عبدالرحمن بن احمد , قاضی القضات سمرقند اثربرجسته خودرادر جبر تألیف کرد. خیام سپس به اصفهان رفت و مدت 18 سال در آنجا اقامت گزید و با حمایت ملک شاه سلجوقی و وزیرش نظام الملک، به همراه جمعی از دانشمندان و ریاضیدانان معروف زمانه خود، در رصد خانه ای که به دستور ملکشاه تأسیس شده بود، به انجام تحقیقات نجومی پرداخت. حاصل این تحقیقات اصلاح تقویم رایج در آن زمان و تنظیم تقویم جلالی (لقب سلطان ملکشاه سلجوقی) بود. در تقویم جلالی، سال شمسی تقریباً برابر با 365 روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 45 ثانیه است. سال دوازده ماه دارد 6 ماه نخست هر ماه 31 روز و 5 ماه بعد هر ماه 30 روز و ماه آخر 29 روز است هر چهارسال، یکسال را کبیسه می خوانند که ماه آخر آن 30 روز است و آن سال 366 روز است هر چهار سال، یکسال را کبیسه می خوانند که ماه آخر آن 30 روز است و آن سال 366 روز می شود در تقویم جلالی هر پنج هزار سال یک روز اختلاف زمان وجود دارد در صورتیکه در تقویم گریگوری هر ده هزار سال سه روز اشتباه دارد. 

بازگشت به خراسان

بعد از کشته شدن نظام الملک و سپس ملکشاه، در میان فرزندان ملکشاه بر سر تصاحب سلطنت اختلاف افتاد. به دلیل آشوب ها و درگیری های ناشی از این امر، مسائل علمی و فرهنگی که قبلا از اهمیت خاصی برخوردار بود به فراموشی سپرده شد. عدم توجه به امور علمی و دانشمندان و رصدخانه، خیام را بر آن داشت که اصفهان را به قصد خراسان ترک کند. وی باقی عمر خویش را در شهرهای مهم خراسان به ویژه نیشابور و مرو که پایتخت فرمانروائی سنجر (پسر سوم ملکشاه) بود، گذراند. در آن زمان مرو یکی از مراکز مهم علمی و فرهنگی دنیا به شمار می رفت و دانشمندان زیادی در آن حضور داشتند. بیشتر کارهای علمی خیام پس از مراجعت از اصفهان در این شهر جامه عمل به خود گرفت. 

خیام و علم ریاضیات

دستاوردهای علمی خیام برای جامعه بشری متعدد و بسیار درخور توجه بوده است. وی برای نخستین بار در تاریخ ریاضی به نحو تحسین برانگیزی معادله های درجه اول تا سوم را دسته بندی کرد، و سپس با استفاده از ترسیمات هندسی مبتنی بر مقاطع مخروطی توانست برای تمامی آنها راه حلی کلی ارائه کند. وی برای معادله های درجه دوم هم از راه حلی هندسی و هم از راه حل عددی استفاده کرد، اما برای معادلات درجه سوم تنها ترسیمات هندسی را به کار برد؛ و بدین ترتیب توانست برای اغلب آنها راه حلی بیابد و در مواردی امکان وجود دو جواب را بررسی کند. اشکال کار در این بود که به دلیل تعریف نشدن اعداد منفی در آن زمان، خیام به جوابهای منفی معادله توجه نمی کرد و به سادگی از کنار امکان وجود سه جواب برای معادله درجه سوم رد می شد. با این همه تقریبا چهار قرن قبل از دکارت توانست به یکی از مهمترین دستاوردهای بشری در تاریخ جبر بلکه علوم دست یابد و راه حلی را که دکارت بعدها (به صورت کاملتر) بیان کرد، پیش نهد. خیام همچنین توانست با موفقیت تعریف عدد را به عنوان کمیتی پیوسته به دست دهد و در واقع برای نخستین بار عدد مثبت حقیقی را تعریف کند و سرانجام به این حکم برسد که هیچ کمیتی، مرکب از جزء های تقسیم ناپذیر نیست و از نظر ریاضی، می توان هر مقداری را به بی نهایت بخش تقسیم کرد. همچنین خیام ضمن جستجوی راهی برای اثبات "اصل توازی" (اصل پنجم مقاله اول اصول اقلیدس) در کتاب شرح ما اشکل من مصادرات کتاب اقلیدس (شرح اصول مشکل آفرین کتاب اقلیدس)، مبتکر مفهوم عمیقی در هندسه شد. در تلاش برای اثبات این اصل، خیام گزاره هایی را بیان کرد که کاملا مطابق گزاره هایی بود که چند قرن بعد توسط والیس و ساکری ریاضیدانان اروپایی بیان شد و راه را برای ظهور هندسه های نااقلیدسی در قرن نوزدهم هموار کرد. بسیاری را عقیده بر این است که مثلث حسابی پاسکال را باید مثلث حسابی خیام نامید و برخی پا را از این هم فراتر گذاشتند و معتقدند، دو جمله ای نیوتن را باید دو جمله ای خیام نامید. البته گفته می شودبیشتر از این دستور نیوتن و قانون تشکیل ضریب بسط دو جمله ای را چه جمشید کاشانی و چه نصیرالدین توسی ضمن بررسی قانون های مربوط به ریشه گرفتن از عددها آورده اند. 

خیام و علوم دیگر

استعداد شگرف خیام سبب شد که وی در زمینه های دیگری از دانش بشری نیز دستاوردهایی داشته باشد. از وی رساله های کوتاهی در زمینه هایی چون مکانیک، هیدرواستاتیک، هواشناسی، نظریه موسیقی و غیره نیز بر جای مانده است. اخیراً نیز تحقیقاتی در مورد فعالیت خیام در زمینه هندسه تزئینی انجام شده است که ارتباط او را با ساخت گنبد شمالی مسجد جامع اصفهان تأئید می کند. تاریخنگاران و دانشمندان هم عصر خیام و کسانی که پس از او آمدند جملگی بر استادی وی در فلسفه اذعان داشته اند، تا آنجا که گاه وی را حکیم دوران و ابن سینای زمان شمرده اند. آثار فلسفی موجود خیام به چند رساله کوتاه اما عمیق و پربار محدود می شود. آخرین رساله فلسفی خیام مبین گرایش های عرفانی اوست. اما گذشته از همه اینها، بیشترین شهرت خیام در طی دو قرن اخیر در جهان به دلیل رباعیات اوست که نخستین بار توسط فیتزجرالد به انگلیسی ترجمه و در دسترس جهانیان قرار گرفت و نام او را در ردیف چهار شاعر بزرگ جهان یعنی هومر، شکسپیر، دانته و گوته قرار داد. رباعیات خیام به دلیل ترجمه بسیار آزاد (و گاه اشتباه) از شعر او موجب سوء تعبیرهای بعضاً غیر قابل قبولی از شخصیت وی شده است. این رباعیات بحث و اختلاف نظر میان تحلیلگران اندیشه خیام را شدت بخشیده است. برخی برای بیان اندیشه او تنها به ظاهر رباعیات او بسنده می کنند، در حالی که برخی دیگر بر این اعتقادند که اندیشه های واقعی خیام عمیق تر از آن است که صرفا با تفسیر ظاهری شعر او قابل بیان باشد. خیام پس از عمری پربار سرانجام در سال 517 هجری (طبق گفته اغلب منابع) در موطن خویش نیشابور درگذشت و با مرگ او یکی از درخشان ترین صفحات تاریخ اندیشه در ایران بسته شد.


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 516


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ
 

 

 


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 501


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ


دفترچه اختصاصی گروه ریاضی

دفترچه عمومی گروه ریاضی

دفترچه عمومی گروه تجربی

دفترچه اختصاصی گروه تجربی


  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۹ - رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۸ - رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۷- رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۶- رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۵- رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۴- رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۳- رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۲- رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۱- رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۰- رشته ریاضی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۷۹- رشته ریاضی

 

 

 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۹ - رشته تجربی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۸ - رشته تجربی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۷- رشته تجربی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۶- رشته تجربی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۵- رشته تجربی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۴- رشته تجربی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۳- رشته تجربی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۲ - رشته تجربی 

  سوالات و پاسخ تشریحی کنکور ۸۱ - رشته تجربی

 

 

» نکات کنکوری ریاضی انسانی

» دانلود کتابهای درسی دبیرستان و پیش دانشگاهی 
» جشنواره اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش 
» کتابهای مکمل آمار

» کتابهای مکمل ریاضی2

نکات کنکوری ریاضی انسانی

فایل pdf شامل 10 صفحه نکات کلیدی ریاضی پایه انسانی است 


 

 

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 523


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

سؤالات 9 دوره آزمون ورودی به دبیرستان های نمونه دولتی از سال تحصیلی (82-81) تا (90-89)

شامل:"تعلیمات دینی ، ادبیات ، علوم تجربی ، ریاضی و . . . "

82 85 88
83 86 89
84 87 90

 


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 543


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 

 

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 540


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 561


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ
 
Algebrator نرم افزار فوق العاده ای است که در یادگیری ریاضیات و حل معادلات پیچیده ای که ممکن است بسیاری از دانش آموزان در آن مشکل داشته باشند، بسیار مفید واقع شده است. شما با کمک این نرم افزار قادر خواهید بود معادلات مطرح شده در مبحث های مختلف ریاضیات مانند معادلات، بررسی توابع، ریشه یابی، لگاریتم، ماتریس، توابع مثلثاتی و ... را نوشته و حل نماییدAlgebrator مهارت شما را در حل تمرینات دشوار بالا برده تا قادر باشید سخت ترین مسائل ریاضی را به آسانی حل کنید و اگر از درسی عقب مانده اید یا آن را بخوبی متوجه نشده اید، پاسخ تشریحی تمام سوالات خود را ریز به ریز و مرحله به مرحله از این برنامه دریافت کنید.
برای تمام سنین
نرم‌افزار Algebrator برنامه‌ای با روش کار بسیار ساده است که شما را قادر می‌سازد در هر سن و هر مقطعی که باشید سوالات ریاضی خود را به آسانی حل کنید! و بدون نیاز به ماشین‌حساب‌های گران قیمت و صرف وقت طولانی برای حل مسائل ریاضی، می‌توانید در مدت زمانی بسیار کوتاه صورت مساله را در این نرم‌افزار تعریف و پاسخ را در کسری از ثانیه مشاهده کنید!

پاسخ‌های کاملا تشریحینرم‌افزار Algebrator در عین حال که قادر است پاسخ مسائل را در کسری از ثانیه در اختیار شما قرار دهد، به‌گونه‌ای طراحی شده است که پاسخ تشریحی بسیار کاملی را از مراحل حل مساله در اختیار شما قرار می‌دهد. به‌این ترتیب چگونگی حل هیچ‌یک از مسائل برای شما ابهام نخواهد داشت و به‌طور کامل می‌توانید مساله و روش حل آن را درک کنید.

قابلیت های کلیدی نرم افزار Algebrator:
ـ حل انواع مسائل ریاضی در تمام مقاطع تحصیلی
ـ حل مسائل با استفاده از روش‌های معمول و رایج بین‌المللی
ـ ارائه پاسخ تشریحی مرحله به مرحله همراه با پشتیبانی از قابلیت راهنمایی و آموزش قوانین، قضایا و پیش‌نیازهای حل یک مساله
ـ رسم انواع نمودار و گراف‌های مربوط در کوتاه‌ترین زمان ممکن
ـ پشتیبانی از ویرایشگر قدرتمند WYSIWYG برای نوشتن صورت مساله
ـ انتشار مساله و روش حل آن در فرمت استاندارد به‌صورت یک فایل xhtml قابل مشاهده در تمام مرورگرهای وب
ـ پشتیبانی از حل مسائل با تعداد ارقام بالا. 

برای دانلود نسخه 5.02 اینجا کلیک کنید.


:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 586


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ

 

دانلود گزیده ی کتاب 10 آزمون جامع سوم راهنمایی ورودی مدارس تیزهوشان

دانلود نمونه سوالات آزمون پیشرفت تحصیلی که قرار است در اسفند ماه برگزار شود.

دفترچه‌هاي آزمون پيشرفت تحصيلي (پيک يادآور 3)

براي ذخيره سازي بر روي کلمه دانلود کليک نماييد.

عنواندانلود
اول دبيرستان دانلود
دفترچه دوم انساني دانلود
دفترچه دوم تجربي دانلود
دفترچه دوم رياضي دانلود
دفترچه سوم انساني دانلود
دفترچه سوم تجربي دانلود
دفترچه سوم رياضي دانلود

دفترچه‌هاي آزمون پيشرفت تحصيلي (پيک يادآور 4)

براي ذخيره سازي بر روي کلمه دانلود کليک نماييد.

عنواندانلود
اول دبيرستان دانلود
دفترچه دوم انساني دانلود
دفترچه دوم تجربي دانلود
دفترچه دوم رياضي دانلود
دفترچه سوم انساني دانلود
دفترچه سوم تجربي دانلود
دفترچه سوم رياضي دانلود

سوالات دیماه 90 که من طراح آن بودم

حسابان

ریاضی1

ریاضی2

آمار و مدلسازی

هندسه 1

سوالات خرداد 91

ریاضی 1 دبیرستان علوی

ریاضی1 دبیرستان پویای دانش

ریاضی 2 دبیرستان پویای دانش

آمار و مدلسازی دبیرستان علوی

ریاضی 2 دبیرستان مهر علوی

:: امتیاز: نتیجه : امتیاز توسط نفر مجموع امتیاز :

:: بازدید : 477


نویسنده
نویسنده : اکبری
تاریخ : [یکشنبه ] [ :]
تاریخ
آخرین مطالب ارسالی
پاسخ تشریحی ادبیات کنکور 96 تاریخ : دوشنبه 19 تیر 1396
بسته ی پوستر اعداد 1 تا 10 تاریخ : جمعه 25 فروردین 1396
حل تمرین فصل اول ریاضی هشتم تاریخ : چهارشنبه 19 آبان 1395
حل تمرین فصل دوم ریاضی هشتم تاریخ : چهارشنبه 19 آبان 1395
حل تمرین فصل سوم ریاضی هشتم تاریخ : چهارشنبه 19 آبان 1395
حل تمرین فصل چهارم ریاضی هشتم تاریخ : چهارشنبه 19 آبان 1395
حل تمرین فصل پنجم ریاضی هشتم تاریخ : چهارشنبه 19 آبان 1395
تکلیف هفته اول مهر ماه سوم دبستان تاریخ : پنجشنبه 08 مهر 1395
تکلیف هفته دوم مهرماه سوم دبستان تاریخ : چهارشنبه 07 مهر 1395
تکلیف هفته سوم مهر ماه سوم دبستان تاریخ : سه شنبه 06 مهر 1395
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
http://up.riazitehran.ir/view/2688382/tabligh%20vid.jpguser
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 140
کل نظرات کل نظرات : 0
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 2
تعداد اعضا تعداد اعضا : 17

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 114
باردید دیروز باردید دیروز : 137
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 4
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 3
بازدید هفته بازدید هفته : 251
بازدید ماه بازدید ماه : 4,049
بازدید سال بازدید سال : 4,049
بازدید کلی بازدید کلی : 242,457

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 3.239.236.140
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir